ITD dostało nieoznakowany radiowóz na prąd – Nissan Leaf ma uczestniczyć w kontrolach

Lubuską Inspekcję Transportu Drogowego będzie można spotkać w nietypowym radiowozie. Do służby właśnie trafił nieoznakowany Nissan Leaf, czyli w pełni elektryczne auto osobowe.

Choć do pełnowymiarowych radiowozów bardzo mu daleko, niewielki Nissan ma uczestniczyć także w normalnych kontrolach drogowych. WITD w Gorzowie Wielkopolskim zapowiada tutaj między innymi kontrole stanu technicznego pojazdów, czy też badanie składu spalin. Poza tym „elektryk” będzie dowoził inspektorów do firm transportowych, w ramach kontroli prowadzonych na terenie przedsiębiorstw.

W polskiej ofercie Leaf dostępny jest z dwoma wariantami baterii, o teoretycznym zasięgu 270 lub 385 kilometrów. Do tego dochodzi umiarkowane 435 litrów pojemności bagażnika i tylko 4,5 metra długości całkowitej. Cena podstawowej wersji to 123 900 złotych, a aż 80 proc. środków na zakup inspekcyjnego egzemplarza dołożył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Trzeba też podkreślić, że to nie jest pierwszy elektryczny radiowóz w barwach inspekcji. Już ponad rok temu samochód na prąd trafił do WITD Katowice. Wówczas był to oznakowany Hyundai Ioniq Electric, szerzej prezentowany w tym artykule.

Oto komunikat WITD w Gorzowie Wielkopolskim:

Pierwszy elektryczny pojazd we flocie lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Zakup pojazdu w 80% został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Od teraz lubuscy inspektorzy będą w codziennej pracy wykorzystywać w pełni elektryczny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska pojazd.

W lipcu 2021 roku Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim zawarł umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, której celem było dofinansowanie zakupu nieoznakowanego uprzywilejowanego samochodu osobowego o napędzie elektrycznym.

Zakup pojazdu elektrycznego jest kolejnym krokiem do poprawy efektywności energetycznej Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim. Ten ekologiczny pojazd zastąpił nadmiernie zużyty samochód zasilany olejem napędowym.

Nowy pojazd elektryczny będzie wykorzystywany przez inspektorów lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego podczas kontroli drogowych m.in. w zakresie stanu technicznego pojazdów, zadymienia spalin i rodzaju paliwa używanego do napędzania pojazdów. Inspektorzy będą również wykorzystywać pojazd podczas kontroli w siedzibie przedsiębiorstw wykonujących przewozy drogowe oraz do innych statutowych zadań.