ITD ma pierwszy elektryczny radiowóz – to Hyundai Ioniq przekazany w Katowicach

W barwach Inspekcji Transportu Drogowego można spotkać pierwszy podwójnie zielony pojazd. To Hyundai, który otrzymał nie tylko zielony lakier, ale też będzie mógł jeździć na zielonych rejestracjach, przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych.

Całkowicie elektryczny Hyundai Ioniq Electric to nowy radiowóz WITD Katowice. Samochód zakupiono przy wsparciu finansowym ze strony województwa, w tym zwłaszcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pojazd będzie służył inspektorom jako uniwersalne auto osobowe i zastąpił na tej pozycji samochód z silnikiem diesla.

Jedno jest pewne – swoim nowym Hyundaiem inspektorzy będą mogli poruszać się głównie po najbliższej okolicy. Realny zasięg modelu Ioniq to około 250-270 kilometrów, a następnie konieczne jest ładowanie, trwające około godziny. A cena? Tutaj mowa o 180 lub 200 tys. złotych, w zależności od wersji wyposażenia. Sporo jak na auto tej wielkości, lecz niezbyt dużo jak na „elektryka”.

Co też ciekawe, WITD Katowice zapowiedziało już kolejną samochodową inwestycję. W najbliższym czasie do inspekcyjnej floty ma trafić także samochód hybrydowy, a więc z napędem spalinowo-elektrycznym i nieporównywalnie wyższym zasięgiem. A wszystko po to, by ograniczyć bezpośrednią emisję spalin w ruchu miejskim.