Flota Państwowej Straży Pożarnej uszczupliła się w tym miesiącu o wyjątkowy pojazd. Jednostkę w Kędzierzynie-Koźlu ostatecznie opuścił International 9700, będąc jednym z najciekawszych wozów w całym naszym kraju.
Żegnany International to ciągnik siodłowy z 1993 roku, skonfigurowano typowo po amerykańsku. Na wyposażeniu mamy więc pełnowymiarową kabinę sypialną, a napęd przekazywany jest w układzie 6×4. Typowo amerykańska była tutaj także naczepa, czyli cysterna bez klasycznej ramy, z tylnym wózkiem umieszczonym przy samym końcu nadwozia.
Opisywany zestaw służył strażakom jako cysterna na wodę. Na pokład mógł zabrać aż 26,6 tys. litrów, co czyniło go jedną z największych strażackich cystern w Polsce. Był to też jeden z największych strażackich zestawów, licząc aż 18 metrów długości. Co również ciekawe, przed służbą w straży pożarnej, opisywany International zajmował się gaszeniem pragnienia. Ciężarówka była wówczas własnością browaru Namysłów, służąc celom marketingowym, a w cysternie przewożąc piwo.
Dzisiaj natomiast Internationala czeka emerytura. Jak widać na powyższym filmie, samochód ostatecznie opuścił strażacką remizę, musząc przy tym skorzystać z holownika pomocy drogowej. Nowym miejscem jego postoju będzie podobno Ośrodek Szkolenia KW PSP w Opolu. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że International nie zmarnieje tam zupełnie i jeszcze kiedyś wyjedzie na drogi.
Abstrahując już od tego konkretnego egzemplarza, kilka słów należą się samemu modelowi 9700. Ciężarówka ta należała do rodziny modeli Newport, która – co u amerykańskich ciężarówek zdarza się niezmiernie rzadko – okazała się wielkim hitem eksportowym. Internationale 9600, 9700 oraz 9800 masowo występują dzisiaj w Rosji, Australii, Brazylii, Iranie, czy Republice Południowej Afryki, będąc cenionym za dużą wytrzymałość i prostą konstrukcję. Co więcej, choć w USA ciężarówki te przestano sprzedawać dwadzieścia lat temu, w RPA oraz w Ameryce Południowej nadal oferuje się fabrycznie nowe egzemplarze.
Poniżej zamieszczam rosyjską prezentację Internationala 9800 z wysoką kabiną sypialną. Publikacja może zaciekawić nawet osoby nie znające języka rosyjskiego. Mnóstwo tu bowiem ciekawostek, zwłaszcza we wnętrzu.