rekrutuj 40ton665
Opublikowane 6 Wrzesień, 2017

IKEA nakaże zatrudnianie kierowców ciężarówek na lepszych warunkach – nowe normy już obowiązują

ikea_centrum_dystrybucyjne

Już od kilku lat IKEA była atakowana za złe warunki pracy kierowców ciężarówek. Organizowano protesty, nie brakowało afer, a do tego doszło nawet kilka filmów dokumentalnych. Problem polegał jednak na tym, że kierowcy nie byli zatrudniani bezpośrednio przez sieć sklepów, lecz przez jej podwykonawców. IKEA twierdziła więc, że niezbyt wiele może w tej sprawie zrobić. Aż do teraz…

Szwedzki gigant przygotował nowe zasady dla transportowych podwykonawców. W części krajów obowiązują one już od 1 września, w części pojawią się na początku 2018 roku. Co natomiast najważniejsze, to fakt, że Sub-Contracting Chain Management Programme (SCCM) dotyczy kierowców ciężarówek.

Zgodnie z SCCM, podwykonawcy jeżdżący dla IKEA będę musieli spełnić szereg wymagań socjalnych dotyczących zatrudniania kierowców. Tym samym do przeszłości mają odejść sytuacje, w których dany kierowca ze Wschodu całymi tygodniami pozostaje w trasie, robiąc na Zachodzie “przerzuty” i otrzymując za to pensję z kraju pochodzenia.

O warunkach pracy dla IKEA przeczytacie między innymi poniżej:

Rumuński kierowca jeżdżący dla IKEA żąda w sądzie 242 tys. euro, chcąc zarabiać na duńskim poziomie

Transportowcy protestowali pod sklepami z sieci IKEA – oto kolejny odcinek walki związków zawodowych

IKEA krytykowana przez BBC za warunki życia kierowców – reportaż z parkingów połączono z reklamami

Kierowcy ciężarówek namawiają do bojkotu sklepów IKEA, czyli petycje i masowe listy z potępieniem

Bułgarski kierowca od 9 miesięcy żyje w kabinie, czyli kolejna afera z dystrybucją do sklepów IKEA

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 14 komentarzy

 1. Pawel / kierowca napisał(a):

  Szkoda ze tylko Ikea sie media zainteresowala bo patologia podobna jest w setkach innych firm i ich podwykonawcow

 2. pi0trek napisał(a):

  w praktyce ikea zdobedzie tysiace podpisanych oświadczeń że podwykonawca nie bezie zatrudniał na takich a takich warunkach. Do egzekwowania jednak nie jest zatrudniona żadna osoba w IKei.

 3. Jacoo napisał(a):

  “(…)do przeszłości mają odejść sytuacje, w których dany kierowca ze Wschodu całymi tygodniami pozostaje w trasie, robiąc na Zachodzie „przerzuty” …”
  Ikea, jakimś śmiesznym wewnętrznym rozporządzeniem, zrobi to z czym już od kilku lat walczą rządy Niemiec i Francji jak widać z “ogromny sukcesem” :)!? Korporacyjny bełkot nagłośniony w mediach tylko po to,żeby zrobić dobre wrażenie. Zbliż się przecież Boże Narodzenie i Nowy Rok a wraz z nimi zakupy.

 4. Michal napisał(a):

  Wazne ze ktos cos robi…
  Moze nam to pomoze , zobaczymy.

 5. pete379 napisał(a):

  No to teraz jeszcze car Ikei powinien wydać okólnik do magazynierow żeby w końcu wzięli się za robotę.
  Zastanawiam się od dłuższego czasu nad jednym z odwiecznych problemów transportu… Skoro port w Hamburgu częściowo opiera się na transporcie wewnętrznym opartym na pojazdach autonomicznych to czy nie można zbudować centrum logistycznego opartego o nowoczesne technologie typu wózki widłowe bez operatorów, automatyczne regały sztaplujace i sortujace.
  Przecież technologia już dawno jest a jak usprawniloby to dostawy i odbiory – maszyna nie musi mieć przerw, maszyna nie chodzi na fajkę, maszyna nie ma fochow…
  Duży parking na którym od ochroniarza odbiera się nadajnik, nad parkingiem dron zbierający dane o towarze oczekującym, komputer ustala kolejkę i rampe, a zrobotyzowane wózki współpracując z regalami i ze sobą szybko i sprawnie zdejmuja towar nawet po 3palety na raz wzdłuż lub wszerz pojazdu.
  Po rozładunku kierowca dostaje zielone światło, nadajnik który ma przy sobie sygnał od wózków o zakończonej pracy i nadajnik dronowi przekazuje nakaz wystawienia dokumentów, odbiera i wyjeżdża zdając nadajnik na bramie. Przy elektronicznym liście przewozowym to nawet bez czekania na odbiór papierów.

  • zzx napisał(a):

   widziałeś kiedyś magazyn automatyczny w którym towar jedzie na półkę bez udziału ludzi?
   jeżeli widziałeś to zapewne wiesz jakie wymagania musza spełniać nośniki i załadowany na nie towar w mojej ocenie towar IKEI tego wymogu nie spełnia i dlatego nie może być tam automatu.

  • Sasza z Sochaczewa napisał(a):

   Przecież towar z IKEI to palety wszystkich możliwych i nie możliwych wymiarów. Mój rekord 98 palet. A co do szybkości ich pracy to legalne pauzy pod ich rampami się kręci. Największy cyrk to jest na Moszczenicy. Więc faktycznie mogli by coś z tym robić.

   A co do zatrudnienia kierowców to chciał bym zauważyć że najczęściej to tam jeżdżą podwykonawcy podwykonawców. Czyli ja jedząc w jakieś polskiej firmie wożę dla włoskiego Coddognoto

 6. 13*60 napisał(a):

  A teraz jeszcze chciałbym coś usłyszeć o garowaniu pod Ikeami w celu łaskawego zawołania do załadunku. Akurat w tej firmie tacho kierowcy to fikcja.
  A jak ci się nie podoba to wy….j !
  I tyle w kwestii zachowań.

 7. Jony napisał(a):

  Ikea Ociąż-wpisujesz do której godziny przerwa i respektują kolizję z godz. załadunku. Ikea Zbąszynek-wpisujesz do której godziny przerwa i ….każą Ci przyjść po skończonej przerwie do rejestracji. Wtedy jesteś traktowany jako spóźniony i czekasz nawet 24h,za karę.Tak ikea dba o bezpieczeństwo na drodze wymuszając kombinowanie. Powiadomiłem o tych praktykach ITD i zero reakcji.

  • dono napisał(a):

   Tzn. jezdza tam same dziady z autami ponizej 2012r lub mega dziady z wylacznikami.

   • kiziu napisał(a):

    No to pochwal się jakim autem ty jeździsz. Dlaczego uważasz że jak jeździsz autem z 2012 to już jesteś zajeb…. Megadriverem a jak ktoś z 2011 to już jest dziadem. Chłopie daj na luz bo widzę że inteligencją żeś nie zabłysnął. Czyli jak ja jeżdżę autem z 2006 roku w dodatku nie Scanią a Actrosem to już chyba wg ciebie nie łapie się w ogóle nawet na dziada. Skąd tacy mistrzowie kierownicy się biorą? Brak słów.

 8. matrix02 napisał(a):

  A mnie zastanawia czemu tak zacięcie nasza premier stawia się Europie odnośnie delegowania pracowników w szczególności jeśli idzie o transport ,ciekawe jakie lobby naciska na nią

 9. Tqm napisał(a):

  No i mamy kolejne forum kierowców. A pomyślał jeden z drugim że kilkadziesiąt lat temu jeździło się bez tachografu? Nie był norm, przepisów i dyrektyw. Producenci ciężarówek wprowadzili rejestratory pracy pojazdu, kierowcy, potem ubrani to w normy… To co mamy teraz w zakresie norm pracy kierowców też miało swój początek. Ikea jest liderem innowacji zwłaszcza w zakresie employmentu, niestety Panowie kierowcy są liderami w przeklęstwach na CB i z tą powyższe komentarze.

Odpowiedz