OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 15 Marzec, 2017

IKEA krytykowana przez BBC za warunki życia kierowców – reportaż z parkingów połączono z reklamami

ikea_kierowcy_reportaz_bbc

IKEA znowu otrzymuje baty za warunki pracy w jeżdżących dla niej firmach transportowych. Tym razem odpowiedzialna jest za to brytyjska stacja BBC, która przygotowała reportaż zatytułowany “I feel like a prisoner in my own lorry”, czyli “Czuję się więźniem w swojej własnej ciężarówce”.

Jednym z bohaterów jest tutaj rumuński kierowca ciężarówki, który pracuje w słowackim oddziale firmy Bring, wożąc przy tym ładunki właśnie dla IKEA. Jak podaje BBC, mężczyzna pozostaje w trasie przez nawet cztery miesiące, zarabia przy tym według słowackich norm i przez cały czas mieszka w kabinie, bez zaplecza sanitarnego z prawdziwego zdarzenia. Przy okazji autorzy brytyjskiego reportażu podkreślają, że ten rumuński kierowca to tylko przykład. W pewnym momencie widać bowiem największe centrum dystrybucyjne IKEA na świecie, które wprost otoczone jest przez kierowców tygodniami żyjących w trasie. Wśród nich są też oczywiście Polacy.

Można powiedzieć, że wszystko to tematy dobrze znane, wielokrotnie prezentowane w telewizyjnych reportażach. W wykonaniu BBC sprawa ta zawiera jednak coś jeszcze, mianowicie fragmenty sielankowych reklam firmy IKEA, a także filmy opowiadające o wspaniałych wartościach którymi otaczani są pracownicy. Na jednym z nich pojawia się też stwierdzenie, że IKEA bardzo blisko współpracuje z podwykonawcami i czyni ją to wyjątkową. Na tym tle warunki życia kierowców szczególnie dają więc do myślenia, a zwłaszcza przykład z Mołdawianami, u których podstawa pensji wynosi około 130 euro miesięcznie.

Pełen reportaż BBC znajdziecie tutaj, oczywiście w języku angielskim. Pozostałe teksty na temat sytuacji kierowców jeżdżących dla IKEA czekają tutaj (jest ich mnóstwo), a do tego polecam jeszcze tekst dostępny tutaj, na temat brytyjskiego niezadowolenia z 45-godzinnych pauz odbywanych w kabinach. Żeby natomiast wszystko było kompletne, pozwolę sobie poniżej wkleić fragment artykułu z 1 marca:

Popularna holenderska telewizja „NPO” wyemitowała reportaż na temat sytuacji kierowców Samskip Van Dieren, jeżdżących dla firmy IKEA. Jednym z jego elementów była anonimowa wypowiedź innego przewoźnika, który w przeszłości próbował obsługiwać szwedzką sieć sklepów. W tłumaczeniu na język polski brzmiało to następująco:

Jako firma zdecydowaliśmy, że nie będziemy już jeździli dla IKEA. Chcemy wypłacać uczciwe wynagrodzenia. Patrząc jednak na stawki oferowane przez IKEA, tego nie da się zrobić zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Co w tej sprawie napawa optymizmem, to fakt, że szukanie winnych odbywa się w szerszej perspektywie. Po pierwsze, nie obwinia się za nic samych kierowców, a po drugie, oskarżając przewoźnika patrzy się także w stronę jego stałego zleceniodawcy

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 15 komentarzy

 1. Figo fago napisał(a):

  Udało się jestem z komentarzem szybciej niż Tadek z Tczewa.

  • pete379 napisał(a):

   Tadek nic nie napisał, bo Tadek nie wie co to jest IKEA “bo wew Tczewie tego ni mo”. Jakby pisali coś o płazach czy robaczkach to Tadzio by wiedział o co chodzi. 😉

 2. 13*60 napisał(a):

  Niemcy 70 lat temu musiały organizować łapanki i wywózki do niemieckich obozów pracy.
  IKEA nie jest w niczym lepsza – jej stawki dla przewoźnika to NĘDZA .
  Dzisiaj system jest tak skonstruowany ,że niewolnictwo ma ludzką twarz a niewolnicy sami pragną żyć…jak niewolnicy.
  Ot i cała filozofia sukcesu tego typu PANÓW.

 3. BanTir napisał(a):

  Pierdzielenie głupot pod TV. Akurat Bring tak jak oni stoją pod Kopenhaga zapewne w Kaastrup to zaplecze dla kierowców ma, kuchnia, prysznic, toaleta wszystko jest. Szału nie ma, ale jest. Byłem tam dosłownie setki razy…

 4. jarek napisał(a):

  Tadek z Tczewa nie pisze bo wyruszył w trasę na 4 tygodnie

 5. Martinez napisał(a):

  Tadek właśnie robi remont kapitalny Renii 😉

 6. Jamal z PółTuska napisał(a):

  Bo Tadkowi z Tczewa aż magnes z wrażenia odpadł

 7. Thor napisał(a):

  A ja drugi.

 8. taki jeden napisał(a):

  Na pewno wiezie 10 ton towaru swoją starą Mascotką albo w końcu ktoś go na tym “trafił”

 9. antek napisał(a):

  Z wielką ochotą kliknalbym ci Lubie to, ale nie ma tutaj takiej opcji
  Panie moderatorze to jest. Propozycja 😉

 10. jar napisał(a):

  A czy tego Rumuna pilnują strażnicy więzienni?

 11. evangero napisał(a):

  BBC odkryło Amerykę… Wiadomo że u “Rzymian”, Bułgarów normą jest mieszkanie miesiącami w kabinie. Więc jak Niemcy wprowadzą zakaz “długich weekendów” w kabinie, “Rzymianie” i “Bidżisy” dostaną najbardziej…

 12. TomaszMocny napisał(a):

  IKEA dobrze wie w jakiej sytuacji stawia kierowcow. Wybiera najtanszych przewoznikow, ktorzy za stawki jakie dostaja od IKEI nie moga placic wiecej kierowcom. A temu kierowcy z reportazu to sie akurat bardzo dziwie. Zna angielski i bez trudu znalazlby prace w UK, za tutejsze stawki moglby jeszcze sam sobie kupowac bilet do domu i jeszcze zostawaloby mu kilka razy wiecej niz ma teraz.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.