Holendrzy wbiją w dowód wsteczne daty, by uniknąć paraliżu z nowym tachografem

Do narzucenia nowej generacji tachografów zostało dokładnie 17 dni. Od 21 sierpnia 2023 roku trzeba będzie stosować urządzenia zwane Smart Tacho 2, wyposażone w bardziej zaawansowany system lokalizowania ciężarówki, zapisujące na kartach dane z 56 dni i przekazujące większą ilość informacji w sposób zdalny. Wszystko wskazuje jednak na to, że to nie nowe funkcje tachografów, lecz po prostu ich dostępność będzie teraz dla przewoźników problemem.

Już w ubiegłym miesiącu polska organizacja przewoźników zaapelowała o opóźnienie powyższej zmiany lub też wprowadzenie przepisów przejściowych. Argumentowano to niedoborem nowych tachografów na rynku i tym samym trudnościami w przygotowaniu się na 21 sierpnia (artykuł znajdziecie tutaj). Tymczasem w Holandii takie przepisy przejściowe właśnie zostały wprowadzone, by choć trochę poprawić sytuację przewoźników i dealerów. Skoro zaś holenderski rząd faktycznie się tą sprawą zajął, problem z niedoborem tachografów musi zapowiadać się na naprawdę dotkliwy.

Na czym polega rozwiązanie przygotowane przez Holendrów? Tamtejszy wydział komunikacji, znany pod skrótem RDW, aż do 31 grudnia 2023 roku będzie stosował wyjątkowe zasady przy wprowadzeniu daty pierwszej rejestracji. Zamiast dnia wpisania do dowodu pierwszego właściciela, jak ma to miejsce w normalnym trybie, będzie można wprowadzić tam datę opuszczenia fabryki, uwzględnioną w deklaracji producenta. Coś takiego będzie możliwe dla pojazdów, które zostaną w odpowiedni sposób zgłoszone do urzędu przed 21 sierpnia 2023 roku. Wszystko natomiast po to, by ciężarówki zostały zarejestrowane na swoich pierwszych właścicieli w późniejszych miesiącach roku, ale w ich dokumentach pojawiła się wsteczna data sprzed 21 sierpnia, pozwalająca na zastosowanie starego typu tachografu, bez żadnych problemów dostepnego na rynku.

RDW spodziewa się dużego zainteresowania tym wyjątkowym mechanizmem. Od razu więc podkreślono, że zgłoszeń można dokonywać dla całych grup pojazdów, a dostępność terminów w urzędach ma być do 21 sierpnia znacznie zwiększona.

Trzy najważniejsze zmiany w Smart Tacho 2:

Jedną z najważniejszych nowości będzie rozszerzenie zakresu danych, które tachograf przekaże na drodze w ramach zdalnej kontroli, prowadzonej bez zatrzymywania, tak zwanymi antenami DSRC. Inspektorzy zobaczą przy tym nie tylko bieżące parametry pracy urządzenia, ale też dowiedzą się czy kierowca złamał normy, a więc na przykład zbyt długo prowadził lub zbyt krótko odpoczywał.

Poza tym nowe tachografy mają otrzymać nowy system rejestrowania położenia ciężarówki, bazujący na specjalnie zabezpieczonym sygnale. Odnotuje on miejsca za- i rozładunku, położenie pojazdu w kilkugodzinnych odstępach, a także przekraczanie wszystkich granic. Dzięki wspomnianym zabezpieczeniom sygnału mają to być dane bardzo trudne do zmanipulowania. Wszystko natomiast po to, by ułatwić służbom kontrole kabotaży i wielotygodniowych przerzutów.

Trzecią ważną zmianą będzie rozszerzenie pamięci urządzeń, pozwalając na zapisywane danych z ośmiu tygodni, czyli z 56 dni. Dzięki temu, począwszy od 2024 roku, unijne służby mają rozszerzyć zakres swoich kontroli, obejmując nimi właśnie minione osiem tygodni. Ułatwi to też weryfikowanie, czy w ciągu ośmiu tygodni ciężarówka choć raz zjechała do kraju zarejestrowania, spełniając w ten sposób unijny obowiązek.

Wprowadzanie nowych urządzeń:

21 sierpnia 2023 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowym wyposażeniem nowo rejestrowanych samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz Norwegii.

31 grudnia 2024 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które dotychczas były wyposażone w tachografy analogowe lub podstawowe tachografy cyfrowe. W praktyce mowa o pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy przed 15 czerwca 2019 roku. Obejmie to pojazdy wykonujące transport międzynarodowy w Unii Europejskiej, do Unii Europejskiej lub z Unii Europejskiej (a także Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii), niezależnie od kraju zarejestrowania. Innymi słowy, do tego wymogu będą musieli dostosować się między innymi Ukraińcy lub przewoźnicy spoza Europy, którzy będą chcieli wjechać do UE.

21 sierpnia 2025 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które dotychczas były wyposażone w inteligentne tachografy pierwszej generacji. Mowa więc o samochodach, których pierwsza data rejestracji przypadnie na okres między 15 czerwca 2019 a 21 sierpnia 2023 roku. Po raz kolejny obejmie to samochody wykonujące transport międzynarodowy w Unii Europejskiej, do Unii Europejskiej lub z Unii Europejskiej (a także Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii), niezależnie od kraju zarejestrowania. Również i tutaj do wymogów będą musieli dostosować się między innymi Ukraińcy lub przewoźnicy spoza Europy, którzy będą chcieli wjeżdżać na teren UE.

1 lipca 2026 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowym wyposażeniem samochodów ciężarowych o DMC między 2,5 a 3,5 tony. Obejmie to wszystkie nowo zarejestrowane samochody, a nawet pojazdy używane, pod warunkiem wykorzystywania ich w transporcie międzynarodowym w Unii Europejskiej, do Unii Europejskiej lub z Unii Europejskiej (a także Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii). Po raz kolejny wymóg ten może objąć przewoźników z innych części Europy lub z innych kontynentów, jeśli będą oni chcieli wjeżdżać na teren UE.