Hakerzy ujawnili dane z firmy Pekaes – atak na informacje oraz żądanie okupu

W nawiązaniu do tekstu:

Hakerzy znowu atakują firmy transportowe – duże ataki w minionym tygodniu

Nie po raz pierwszy duża firma logistyczna padła ofiarą hakerów. To jednak pierwsza tak duża i głośna akcja, która miała miejsce w Polsce. Poszkodowanym okazuje się firma Pekaes, a skradzione informacje podobno zaczynają trafiać do sieci.

Atak miał miejsce jeszcze w połowie lutego. Dopiero jednak teraz hakerzy udostępnili skradzione informacje w internecie. Łącznie to 65 gigabajtów danych, w tym między innymi dane osobowe, a nawet hasła oraz loginy Dla samej firmy oraz jej partnerów może to brzmieć jak bardzo poważne zagrożenie. Choć jest też pewna dobra wiadomość, mianowicie nie opublikowano korespondencji z poczty elektronicznej.

Jak podają informatyczne media, hakerzy mają żądać okupu za zwrócenie wszystkich informacji oraz usunięcie ich z sieci. To standardowa forma szantażu, wspomniana już przy poprzednich atakach. O jakiej konkretnie kwocie jest mowa, tego niestety nie wiadomo.

Dla wyjaśnienia jeszcze dodam, że choć Pekaes nie dysponuje już własną flotą, firma pozostaje w branży bardzo dużym graczem. To efekt przekształcenia ze zwykłego przewoźnika w dużego operatora logistycznego, korzystającego głównie z ciężarówek podwykonawców. Pełna historia tej przemiany była opisywana w następującym tekście: Pekaes znowu zmienia właściciela – przypomnijmy sobie historię oraz prywatyzację