Gdy układ 12×4 nie wystarczy – sześcioosiowe Volvo FH16 z doczepianymi wózkiem

Już sama cyfra „12” w określeniu układu podwozia może działać na wyobraźnię. Takie układy osi zdarzają się tylko w najbardziej specjalistycznych ciężarówkach na świecie, zwykle służących poza drogami publicznymi lub poruszających się na podstawie szczególnych zezwoleń.

Tak dla przykładu, kilka lat temu głośno było o wywrotce z układem osi 12×6 (powyżej). Pojazd ten został przygotowany przez firmę niderlandzką BAS Mining Trucks, na bazie Volva FH16 750. W jego podwoziu znalazły się trzy osie napędowe o podwójnym ogumieniu, w tym wszystkie trzy wyprodukowane przez fińską firmę Sisu. Ładowność wyniosła aż 75 ton, a przeznaczeniem pojazdu była praca w branży wydobywczej.

Inny przykład to podwozia pod pompy do betonu. Układ osi 12×4 otrzymują jedne z największych pomp jeżdżących po drogach. Jak na przykład MAN z tego artykułu, który miał 63,5 tony DMC i niemal tyle samo masy własnej. Sam za siebie mówił fakt, że przyprowadzenie go spod Dortmundu do Kielc wymagało trzech dni jazdy, a przy tym zorganizowano najwyższe zezwolenie kategorii VII.

A teraz możemy spojrzeć na pojazd, w którym 12-kołowy układ najwyraźniej nie wystarczył. Poza układem osi 12×4 domontowano bowiem siódmą oś, w formie doczepianego wózka. Oś ta pojedzie za ciężarówką, mając bliźniacze ogumienie, a jednocześnie hydrauliczny układ skrętu. Po jej doczepieniu, techniczne DMC ciężarówki może zwiększyć się o nawet 12 ton, ograniczając naciski osi oraz ułatwiając zdobycie zezwolenia na przejazd. A gdy tak duża liczba kół nie jest akurat potrzebna, oś można po prostu zdemontować. Rozwiązanie to nosi nazwę Modulaksel i dokładniej wyjaśniałem je pod tym linkiem.

Omawiany pojazd został w tym miesiącu zaprezentowany przez duńską firmę OA-Opbyg, specjalizująca się w tego typu rozwiązaniach. Poza dołączeniem Modulaksel, firma przebudowała też całe podwozie, fabrycznie będące Volvem FH16 750 6×4. Dołożono przy tym jedną oś pchaną (druga od przodu) oraz dwie skrętne osie wleczone (piąta i szósta). Wszystkie te osie wyposażone są w zawieszenie pneumatyczne, a przeznaczeniem pojazdu będzie zabudowanie ciężkim żurawiem hydraulicznym.

Oto zdjęcia: