Fiat Ducato otrzyma autopilota, podobnie jak jego amerykański bliźniak Ram ProMaster

Zdjecie pochodzi z następującego artykułu: Kolejny amerykański Ram z polskim “kurnikiem” – więcej firm zdecyduje się na taką jazdę bez tacho?

Fiat Ducato oraz bliźniaczy Ram ProMaster to kolejne samochody stojące w kolejce do zautomatyzowania. W tym celu koncern Fiat Chrysler Automobiles nawiązał współpracę z firmą Aurora, pochodzącą ze słynnej Doliny Krzemowej.

Amerykański startup otrzymał zadanie zautomatyzowania samochodów dostawczych. W pierwszej fazie prace mają być prowadzone na amerykańskich Ramach, a następnie technologia zostanie dopasowana do europejskich Fiatów. Można się przy tym domyślać, że przy okazji Fiat Ducato otrzyma automatyczną skrzynię biegów, będącą standardem u amerykańskiego bliźniaka.

Autopiloty dla Ramów i Fiatów mają reprezentować czwarty stopień zautomatyzowania (wszystkie stopnie wyjaśniałem tutaj). Samochody będą więc mogły poruszać się bez pomocy człowieka, zarówno na drogach głównych, jak i w terenie zabudowanym. Kierowca będzie przy tym obecny tylko na wypadek wystąpienia sytuacji awaryjnej. Człowiek ma też oczywiście odpowiadać za rozładunek.

Jak na razie nie wiadomo kiedy Aurora zakończy swoje prace i kiedy zautomatyzowane Ducato rozpocznie drogowe testy. Nie podano też kosztów opisanego przedsięwzięcia.