FH16 z wiatrakami i Faymonville z dwoma jokerami – ciekawy zestaw do ciężkich maszyn

Ponadnormatywne zestawy to sprzęt z natury wieloosiowy i interesujący pod względem wyglądu. Niemniej nawet na tym tle nowy zestaw ze słoweńskiej firmy Floro Transport dosyć mocno się wyróżnia. Spójrzmy więc na czym polegają osie typu joker i co ciekawego umieszczono na kabinie ciągnika.

Cały zestaw był gotowy pod koniec ubiegłego roku, gdy Volvo FH16 750 zostało połączone z naczepą Faymonville. Ramy obu pojazdów przygotowano w rzadko spotykanym, pomarańczowym kolorze, a ciągnik został dodatkowo wyróżniony aerodynamiczną obudową wieży na zbiorniki i branżowo dopasowanymi malunkami. Te ostatnie nawiązują do farm wiatrowych, a więc infrastruktury nieodłącznie kojarzonej z transportem ponadnormatywnym. Choć akurat tego zestawu raczej przy wiatrakach nie spotkamy, co wynika z zastosowanej konstrukcji naczepy.

Naczepa to tutaj model Faymonville VarioMax Plus, stworzony z myślą o transporcie najcięższych maszyn budowlanych, sprzętu wydobywczego lub energetycznych transformatorów. Już bazowa szerokość platformy wynosi tutaj 2,85 metra, by lepiej dopasować się do pojazdów gąsienicowych, a skrętne osie typu pendel, z 17,5-calowymi kołami i 60-centymetrowym skokiem zawieszenia, umożliwiają jazdę z maksymalnie niskim prześwitem. Poza tym jest to też pojazd o bardzo modułowej konstrukcji, o czym doskonale świadczą już zdjęcia z fabryki.

Standardowy układ tej naczepy to 2+4. Oznacza to dwie osie do opcjonalnego umieszczenia przed platformą oraz cztery osie zawsze obecne za platformą. Na tym jednak nie koniec, gdyż przewoźnik zażyczył też sobie dwie „osie typu joker”, jak Faymonville określa ultrakrótkie moduły z pojedynczymi osiami. Można je podpiąć zarówno przed, jak i za platformą, w razie potrzeby osiągając nawet ośmioosiową naczepę o układzie 3+5. Przykład takiego zastosowania widać na zdjęciu z jednego z pierwszych przewozów, ukończonych tuż przed Bożym Narodzeniem.

Fot. Floro Transport
Fot. Floro Transport