Elektryczna Scania pod 64-tonowy zestaw – 313 KM mocy stałej oraz dziewięć baterii

Scania ogłosiła dzisiaj dostarczenie elektrycznego ciągnika siodłowego pod 64-tonowy zestaw z cysterną. Oficjalna informacja prasowa na ten temat była dosyć okrojona w kwestii parametrów technicznych. Gdy jednak zajrzałem do szwedzkiej, rejestracyjnej bazy danych, znalazłem kilka zaskakujących parametrów.

Elektryczny ciągnik otrzymał typowo skandynawski układ 6×2, połączono go z czteroosiową cysterną i stworzono w ten sposób 64-tonowy zestaw do przewozu płynnych ładunków chemicznych. Pojazd ma też pracować w mroźnym regionie, na północy Szwecji, obsługując dla firmy Wibax stałą, 80-kilometrową trasę między miejscowościami Piteå oraz Skellefteå. A jednocześnie ciągnik nosi oznaczenie Scania 25P, dokładnie takie samo, jak niewielkie, trzyosiowe podwozia pod zabudowy.

Co to oznacza w praktyce? Jak się okazuje, ten ciągnik pod 64-tonowy zestaw ma takie same parametry techniczne, jak dystrybucyjne, 26-tonowe „solówki”. Stała moc jego silnika to 313 KM, natomiast moc maksymalna, dostępna tylko chwilowo, wynosi 405 KM. To wyniki dalekie od imponujących, lecz charakterystyka elektrycznego napędu ma umożliwiać ciąganie czteroosiowej cysterny nawet z tak niewielką mocą. Chodzi tutaj zwłaszcza o maksymalny moment obrotowy, dostępny już przy najniższych obrotach i wynoszący 2200 Nm.

O zasięgu na jednym ładowaniu Scania się nie wypowiada. Skoro jednak w formie 26-tonowej Scania 25P ma 250 kilometrów zasięgu, to tutaj można spodziewać się około 100-150 kilometrów. Dlatego też samochód może wymagać podpięcia do sieci na każdym za- i rozładunku. Poza tym uwagę zwraca rozstaw osi, wyjątkowo długi nawet jak na skandynawski ciągnik siodłowy. Wynosi on aż 4350 mm, niczym w podwoziach pod zabudowy, a wszystko może mieć związek z bateriami. Scania 25P ma ich dziewięć, montowanych z boku ramy.

Ile natomiast waży omawiany ciągnik? Jego masa własna, uwzględniając dzienną kabinę z dodatkową przestrzenią nad i fotelami, to 10,26 tony. W przypadku diesla byłaby to masa bardzo wysoka, ale jak na „elektryka” samochód można nazwać nadspodziewanie lekkim.

Scania 25P jako ciągnik:

Scania 25P z zabudową: