Dwuletni MAN TGX na testach w szkole nauki jazdy – przykład z akcji Projekt MAN 4L

Na początku bieżącego roku zapowiadałem program o nazwie Project MAN 4L, zorganizowany przez polskie przedstawicielstwa firm MAN oraz TIP. Jest to specjalna oferta dla szkół nauki jazdy, które chciałyby pozyskać nowoczesny zestaw szkoleniowy na prawo jazdy kategorii C+E. Przy tym MAN postanowił oferować lekko używane ciągniki siodłowe z serii TGX, jak widoczny powyżej egzemplarz z 2021 roku, natomiast TIP dołożył do tego pełnowymiarową naczepę kurtynową marki Kässbohrer.

Na tle typowych polskich zestawów do nauki jazdy, taka konfiguracja wydaje się pochodzić z zupełnie innej klasy, nie tylko pod względem wymiarów i tonażu, ale też od strony obsługi. Tymczasem, jak pokazuje praktyka, chętni do udziału w Project MAN 4L jak najbardziej się pojawiają. Przykładem mogą być dwutygodniowe testy w codziennym użytku, które rozpoczęły się w miniony weekend w poznańskiej szkole OSK „Prawko”. Firmy MAN oraz TIP użyczyły tam swój demonstracyjny, zielony zestaw, a jeśli pojazd sprawdzi się w praktyce, szkoła już zapowiada pozyskanie takiej ciężarówki na stałe.

Zdjęcia opublikowane przez OSK „Prawko”:

Dotychczas w omawianej szkole można było spotkać 12-tonowe, 250-konne MAN-y TGL, ciągnące centralnoosiowe przyczepy i wyposażone w nisko zawieszone, dzienne kabiny. Jeśli natomiast dołączy do tego TGX, kursanci mają otrzymać prawo wyboru, odbywając kurs albo na lekkim tandemie, albo na ciężkim zestawie z naczepą, albo w sposób mieszany, na obu typach zestawów jednocześnie. Co też ważne, kto zdecyduje się na kurs na ciągniku, ten na dokładnie tym samym zestawie będzie zdawał egzamin. Przepisy dopuszczają bowiem sytuację, w której szkoła jazdy użycza swój pojazd na potrzeby egzaminowania.

Na koniec jeszcze wyjaśnię, że wszystko to jest związane ze zmianami w polskich przepisach. Najpierw, w 2020 roku, na nauce jazdy zaczęto dopuszczać samochody ciężarowe ze skrzyniami zautomatyzowanymi. Taką też przekładnię oferuje się w TGX-ach z programu Project MAN 4L. Następnie, od 1 stycznia 2025 roku, wszystkie ośrodki egzaminacyjne mają przestawić się na zestawy z naczepami, liczące co najmniej 16 metrów długości, ważące co najmniej 15 ton i mające co najmniej 20 ton dopuszczalnej masy całkowitej. A że ciężarówki do nauki jazdy zwykle dopasowuje się do tych z egzaminów, również od 2025 roku ciągniki z naczepami mogą masowo pojawić się w szkołach.

Więcej zdjęć demonstracyjnego TGX-a: