Dwa DAF-y do nauki jazdy: kategoria B na modelu 33 oraz kategoria C na bogatym XF 450

W nawiązaniu do tekstu: Ciężarówki do nauki jazdy z całego świata – od “pociągów” z Australii, po pickupy z Islandii

W ubiegłym tygodniu publikowałem dłuższy, światowy przegląd ciężarówek do nauki jazdy. Mnóstwo było tam ciekawostek i nie mogłem nie wspomnieć o pojazdach z Niderlandów. Tam nauki jazdy słyną bowiem z bogatych konfiguracji, mających zachęcać do korzystania z ich usługi.

I jak na zawołanie pojawiła się właśnie tego typu historia. Jest to w wydanie nowej ciężarówki dla niderlandzkiej szkoły Kreet Opleidingen, świętującej właśnie swoje 60-lecie. By natomiast odpowiednio taki jubileusz uczcić, firma zdecydowała się na DAF-a XF450 z naprawdę kompletnym wyposażeniem.

Kursanci na kategorię C lub osoby robiące 25-metrowe zezwolenia będą uczyli się w otoczeniu skórzanego pakietu „Exclusive”. Komfort zapewni im kabina Super Space Cab oraz pneumatyczne zawieszenie przedniej osi. Nie zabraknie też wzmocnionego hamulca silnikowego, inteligentnego tempomatu oraz dodatków zewnętrznych, takich jak aluminiowe felgi i cztery trąby pneumatyczne na dachu.

Co też ciekawe, odbiór jubileuszowej ciężarówki odbył się w historycznym otoczeniu. Kreet Opleidingen wystawiło w tym celu swojego starszego DAF-a, znajdującego się we własnej, firmowej kolekcji klasyków. Nie był to jednak samochód ciężarowy, a auto osobowe konkretnie DAF 33 z 1972 roku. Samochód ten służył w firmie do szkoleń na kategorię B i rozpoczął tę pracę niemal 50 lat temu.

Dla zainteresowanych dodam, że DAF produkował auta osobowe między 1959 a 1975 rokiem. Następnie dział samochodów osobowych został przejęty przez Volvo, wraz z prototypem zupełnie nowego modelu. Nazywał się on DAF 77, a do produkcji seryjnej trafił już jako Volvo 340.