transfactor3665
Opublikowane 28 Wrzesień, 2017

Drukarki 3D zmniejszą rolę transportu w Europie przyszłości – w 40 lat handel zmniejszy się o 25 proc.

drukarka_3d

Holenderska Grupa ING, znana przede wszystkim za sprawą banków, choć zajmująca się też m.in. inwestycjami oraz ubezpieczeniami, twierdzi, że drukarki 3D nie do poznania odmienią branże transportową. I wcale nie chodzi tutaj o to, że drukarki 3D będą drukowały elementy samochodów ciężarowych, co zapowiedział już Mercedes-Benz oraz Renault Trucks. Chodzi raczej o to, że drukarki odbiorom wielu przewoźnikom zlecenia.

W chwili obecnej europejska gospodarka opiera się na jednym wielkim transporcie. Masowo importujemy z Chin, duże koncerny porozrzucały swoje fabryki po całej Europie, a konieczność przetransportowania czegoś o na przykład 1000 kilometrów nie jest postrzegana jako żaden większy problem. Jak jednak twierdzi ING, w ciągu najbliższych czterdziestu lat zauważymy zupełnie odwrotny. Do roku 2060 światowy handel międzynarodowy ma się bowiem skurczyć o aż jedną czwartą, a wszystko właśnie przez drukarki 3D.

Korzystanie z drukarek – bardzo szybkie, bardzo tanie i bardzo łatwe – pozwoli na decentralizację produkcji. Innymi słowy, zamiast wozić produkty z tworzyw sztucznych lub metalu na ogromne odległości, często bardziej opłaci się wykonywać je lokalnie. To zwiększy rolę produkcji krajowej i ograniczy transport międzynarodowy. Odczują to zaś przewoźnicy, firmy logistyczne, a nawet europejskie porty, jak przede wszystkim Rotterdam, Antwerpia oraz Hamburg.

Więcej o drukarkach 3D pisałem poniżej:

Renault Trucks zbudowało silnik przy użyciu drukarki 3D – wkrótce takie jednostki mają trafić do produkcji

Mercedes będzie drukował części zamienne z metalu – pierwsza obudowa termostatu jest już gotowa

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 8 komentarzy

 1. Mietek napisał(a):

  Pomidora, papryki czy pomarańczy nie wydrukują. A jeśli nawet to nie będzie zjadliwa więc chłodnie dalej będą śmigać ✌️❄️

 2. Dawid napisał(a):

  LEGO upadnie.
  A my mamy inwestować w porty, śródlądowy transport rzeczny itp. Niestety od kilkuset lat zawsze spóźnieni.

 3. liggy napisał(a):

  A “ink” do tych drukarek będzie dostarczany metodą teleportacji?

 4. Użytkownik* napisał(a):

  Na moje to takie wynalazki powinny być prawnie zabronione.Co będą robić ludzie,to nie wróży nic dobrego.

 5. andrzej napisał(a):

  Jezeli fatycznie sie to w tym kierunku rozwinie to bardzo dobrze, mniej trzeba bedzie inwestowac w infrastrukture drogowa, wiecej miejsc pracy bedzie w poszczegolnych regionach/ krajach i pewnie wiele innych argumentow pozytywnych by znalazl.

 6. Bosze napisał(a):

  Musicie zatrudnić poloniste matoły.

 7. Ais napisał(a):

  Ale materiały do drukarek i same drukarki trzeba będzie i tak przewieźć

Odpowiedz