rekrutuj 40ton665
Opublikowane 3 Sierpień, 2017

Mercedes będzie drukował części zamienne z metalu – pierwsza obudowa termostatu jest już gotowa

Premiere bei Mercedes-Benz Lkw: Neu aus dem 3D-Drucker: erstes Lkw-Ersatzteil aus Metall

Już w ubiegłym roku Mercedes-Benz zapowiedział, że będzie drukował części zamienne do samochodów. Postanowiono w tym celu wykorzystać drukarkę 3D, mogącą wykonywać elementy z tworzyw sztucznych. Teraz natomiast Mercedes pochwalił się rozwinięciem tej technologii, przygotowując urządzenie “drukujące” także z metalu.

Pierwsza metalowa część zamienna została już wyprodukowana. Mowa tutaj o obudowie termostatu przeznaczonej do samochodów ciężarowych minionych generacji. Od razu po wydrukowaniu element ten został poddany testom, a specjaliści stwierdzili, że jego wytrzymałość w żaden sposób nie ustępuje częściom klasycznym. Można więc założyć, że Mercedes-Benz chętnie wykorzysta tę technologię na szeroką skalę, już w najbliższej przyszłości.

Dlaczego drukowanie części zamiennych ma być korzystne? Jak tłumaczą przedstawiciele Mercedesa, pozwala to przygotować dany element stosunkowo niedrogo, w bardzo szybkim czasie, bez konieczności trzymania go latami w magazynie. Technologia ta doskonale sprawdzi się więc przy częściach niezbyt popularnych, pasujących do samochodów sprzed kilku generacji, czy też do rzadko spotykanych wersji.

Warto też przypomnieć, że z podobną technologią eksperymentuje już Renault. Francuzi zwracają dla odmiany uwagę, że drukarki pozwalają uczynić elementy silnika znacznie lżejszymi. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 1 komentarz

  1. Bangladesz napisał(a):

    Myślę że te drukarki nakładają ścieżki z proszku lub pasty. Później pewnie taki element trafia do pieca i struktura materiału staje się bardziej jednolitą. Mogę się mylić.

Odpowiedz