OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 22 Maj, 2018

Dlaczego ITD wystawia kary za kabotaż po wjeździe do Polski na pusto – wyjaśnienie przepisów

Omawiane przypadki kabotaż znajdziecie tutaj.

14 maja opublikowałem komunikat WITD Katowice, który dotyczył litewskiej ciężarówki wykonującej w Polsce nielegalny kabotaż. Był to już kolejne doniesienie tego typu, poprzedzone przez podobne informacje z udziałem przewoźników czeskich oraz słowackich. Przy okazji pojawiło się też kilka kontrowersji, dotyczących argumentacji ze strony ITD. Poprosiłem więc WITD Katowice o wyjaśnienie tej sprawy, dzisiaj otrzymując wyczerpującą odpowiedź.

We wspomnianych komunikatach wystąpiły ciężarówki, który wjechały do naszego kraju bez ładunku. Właśnie w związku z tym kabotaż został uznany za nielegalny, a wobec przewoźników wszczęto postępowania zagrożone 10-tysięcznymi karami. Rodzi się jednak pytanie, dlaczego ITD postąpiło w taki sposób? W końcu kabotaż po wjeździe do danego kraju na pusto jest dozwolony, choć na szczególnych zasadach. Można wówczas dokonać tylko jeden przewóz kabotażowy zamiast trzech, a limit czasowy skrócony jest do trzech dni.

Jak się okazuje, problem polegał na tym, że wszystkie wymienione w komunikatach ciężarówki wjechały do Polski bezpośrednio ze swojego kraju. Czeska ciężarówka przyjechała z Czech, zestawy słowackie przyjechały ze Słowacji, natomiast Litwin przyjechał bezpośrednio z Litwy. Tymczasem, jak wyjaśniło w swojej odpowiedzi WITD Katowice, przepisy należy interpretować następująco:

Możliwość wykonywania przewozu kabotażowego w wyniku wjazdu bez ładunku do danego państwa członkowskiego (UE) istnieje tylko wówczas, gdy jest związana z przewozem ładunku w przychodzącym ruchu międzynarodowym na teren któregokolwiek państwa członkowskiego (innego niż państwo rejestracji pojazd), a kierowca jest w stanie fakt ten udokumentować.

Odpowiedź WITD Katowice bazuje na rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1072/2009 z dnia 21 października 2009 r.

Dla przykładu, gdyby Czech wykonał przewóz międzynarodowy na teren Słowacji i na pusto przejechał ze Słowacji do Polski, mógłby legalnie wykonać jeden przewóz kabotażowy na terenie naszego kraju.

Z drugiej strony, gdyby Czech wykonał przewóz międzynarodowy ze Słowacji do swojego kraju, a następnie przejechał na pusto z Czech do Polski, kabotaż byłby już dla niego zabroniony. Jego ostatnia trasa nie byłaby bowiem przychodzącym przewozem ładunku na teren innego kraju, niż kraj zarejestrowania ciężarówki.

Idąc tym samym tropem, możemy przeanalizować sytuację ciężarówek polskich. Polski zestaw nie może wjechać na pusto z Polski do Niemiec, by następnie wykonać tam kabotaż. Mógłby jednak zawieźć ładunek z Polski do Niemiec, a następnie przejechać na pusto do Francji, by tam w pełni legalnie zrobić jedną trasę kabotażową.

Zdjęcie nie jest związane z tekstem i pochodzi z tego artykułu:

Fotorelacja z czeskiego zlotu Truck Arena – dobra atmosfera i ciekawe atrakcje, ale trochę mało tuningu

Ten wpis ma 11 komentarzy

 1. Kierownik napisał(a):

  Krótko mówiąc jest to promocja przewoźników krajowych wykorzystywanych przy eksporcie towarów. Co oczywiście jest dobre jeżeli dany kraj eksportuje towary, bo jeśli je importuje to jego przewoźnicy nie są już tak samo promowani. Jeżeli jedziesz po eksport to możesz przewozić po drodze ładunki kabotażowe, jeżeli natomiast po import to już nie. Myślę, że nie takie rozwiązanie leżało u podstaw tego prawa.
  A… zapomniałbym i to wszystko w trosce o środowisko naturalne no i oczywiście dla poprawy wykorzystania istniejącego w UE potencjału przewozowego.

  Czy medale dla twórców tego bubla prawnego i jego zdroworozsądkowych interpretatorów są przewidziane?

 2. Kontenerowiec napisał(a):

  A czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć dlaczego niemieckie służby traktują poniższą sytuacje jako dwa kabotaże : ładuje kontener w porcie w Niemczech jadę ładować ten kontener do klienta w Niemczech i odwożę go do portu w Niemczech. Jeden kontener jeden załadunek a dwa kabotaże.

  • ręce opadaja napisał(a):

   kontenerowiec dla tego ze pusty kontener traktowany jest jako ładunek i w Niemczech płacą za transport pełnego jak i pustego kontenera spowrotem , niestety jak jedziesz z kontenerem do Polski masz zapłacone juz tylko w jedna strone bo elita Sochaczewskich przewozników nauczyła spedycje ze na powrocie mozna ładowac smieszne ładunki drobnicowe z którymi trzeba sie bujac po dwa dni tym samym zabierajac robote plandekom

 3. Zajac napisał(a):

  Mi przemiły pan bagowiec, zatrzymał auto na Zweidorferze, zaaresztował do wpłacenia 1300 Euro, bo wjechało po rozładunku z Holandii i podjęło kabotaż do Berlina, po kilku pismach i pół roku zapytali o numer konta i oddali, a co FIX przewalony, niepotrzebne nerwy, stracona kasa, bo znajomy pojechał 100km zapłacić, to nasze.

 4. Linek napisał(a):

  Kontenerowiec. Mój wnuk z przedszkola ci odpowie. Podaj maila.

 5. ktoś napisał(a):

  @Zając w Twoim przypadku nie mieli prawa tego zrobić ponieważ zakończyłeś transport międzynarodowy w Holandii. Co innego jest w przypadku takim:
  – Polak wjeżdża na pusto do Niemiec i nie zakończył transportu dajmy na to w Czechach tylko realizował transport krajowy np. z Warszawy do Legnicy. Czyli Niemcy zatrzymują auto i jest kara. Z kolei gdy jedzie się z Polski Do Niemiec i kończy transport międzynarodowy w Niemczech to legalnie przysługują trzy kabotaże.
  @ kontenerowiec. Zasada jest taka jeden CMR = jeden kabotaż tak jest we Francji i tego się trzymam. Przykładowo masz we Francji jeden załadunek i cztery rozładunki i już jako zagraniczny przewoźnik nie możesz tego zrealizować ponieważ otrzymujesz cztery CMR-ki czyli masz do zrealizowania cztery kabotaże. Taką samą zasadę wyznaję w Niemczech jeden CMR= jeden kabotaż tego się trzymam. Powyższe zasady obowiązują oczywiście przy transporcie międzynarodowym.

  • Zajac napisał(a):

   Wiem, że nie mieli prawa, ale trafiłem na wyjątkowego przyjaciela Polski i Polaków. Tych, którzy twierdzą, że itd niesłusznie kara odsyłam do googli jest nawet obrazkowo wytłumaczone.

 6. Jan napisał(a):

  Polskie ITD ma jakieś chore interpretacje przepisów i ja na miejscu tych niby ukaranych przez Polskie ITD czeskich czy litewskich przewoźników oddalbym natychmiast sprawę do sądu i na 99,9% polskie ITD podkuliłoby ogon i grzecznie przeprosiło za nadinterpretacje przepisów o kabotażu
  U mnie w firmie normalną sprawą jest i jeździ tak już od ładnych kilku lat tysiące aut że po wjeździe na pusto z Polski do Niemiec robi się w ciągu 3 dni jeden kabotaż…
  przepis jest jeden
  w Niemczech i interpretują go na korzyść przewoźników
  ale w Polsce zawsze się znajdą urzędnicze upierdliwce co są najmądrzejsze na całym świecie….

  • dM napisał(a):

   Niestety w świetle aktualnych przepisów nie wolno wjeżdżać pojazdem po rozładunku w kraju rejestracji pojazdu do innego kraju i tam wykonywać przewozów kabotażowych (kluczowa jest definicja Przyjmującego Państwa Członkowskiego) – chore przepisy, których jedynym celem jest utrudnianie transportu. Co do BAG i przewoźników to z informacji Stowarzyszenia w Szczecinie, które działa na styku z niemieckimi służbami, bardzo często przewoźnicy proszą o wsparcie przy rozwiązywaniu tego typu problemów, ale niestety nieznajomość bądź niezrozumienie (ze względu na zawiłą konstrukcję) prawa nie jest usprawiedliwieniem i nie chroni przed karami.

 7. ktoś napisał(a):

  @Jan – też tak robiliśmy ale przepis jest jeden dla wszystkich.
  Możliwość wykonywania przewozu kabotażowego w wyniku wjazdu bez ładunku do danego państwa członkowskiego (UE) istnieje tylko wówczas, gdy jest związana z przewozem ładunku w przychodzącym ruchu międzynarodowym na teren któregokolwiek państwa członkowskiego (innego niż państwo rejestracji pojazd), a kierowca jest w stanie fakt ten udokumentować.

  Sprawdzałem ten przepis i on jest obowiązujący. Pisałem o tym powyżej. Wykonując transport krajowy – według tego przepisu – nie można wykonać kabotażu. Wszyscy do tej pory trafiliśmy na normalnych ludzi, a co będzie jak się przyczepi? Jedno zdanie w tym przepisie jest bardzo ważne – przychodzący ruch międzynarodowy na teren któregokolwiek państwa członkowskiego innego niż kraj w którym jest zarejestrowany pojazd i jak dla mnie jest to jasne.

 8. Adam napisał(a):

  Dzień dobry
  A mam takie pytanie . Czy możliwe bez żadnych sankcji wykonanie jest takich operacji (tak wiem ,że kabotaż po zakończonym transporcie międzynarodowym). Czy może mi ktoś podać podstawę prawną? Załadunek 1 Luksemburg ( z dwoma rozładunkami w Niemczech);
  wjazd na Niemcy :1 rozładunek , następnie załadunek 2: w Niemczech na Polskę ; rozładunek (2 z załadunku w Luksemburgu); rozładunek 3 w Polsce

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.