Co ciekawego słychać w czeskim oraz słowackim tuningu samochodów ciężarowych? Czy u naszych południowych przybywa pojazdów po kompleksowych modyfikacjach, wykonanych naprawdę z pomysłem? Aby to sprawdzić przyjrzymy się teraz zdjęciom z tegorocznej edycji zlotu Truck Arena. Fotografie te nadesłał Czytelnik Damian, którym w ubiegłym roku relacjonował słowacką edycję tej imprezy (tutaj), natomiast w tym roku wybrał się na wydarzenie czeskie, zorganizowane w miniony weekend w miejscowości Zvole.
Co typowe dla imprez w Czechach i na Słowacji, tegoroczna Truck Arena nie było pozbawiona dodatkowych atrakcji. Były więc aż trzy pokazy „myjni bikini”, zorganizowano zapasy w błocie, a także przywieziono wyczynową Tatrę, która przewoziła wszystkich chętnych po terenowym torze. Nie brakowało też firm, które zabrały na imprezę większe grupy pojazdów, tworząc coś w rodzaju firmowych pikników. Inna sprawa, że niestety wystawiane ciężarówki w większości miały fabryczny wygląd lub też prezentowały niewielkie modyfikacje. Samochodów po tuningu naprawdę ciekawym było zaś niewiele, a wielką nieobecną okazała się słowacka firma Martin Pakos, słynąca z ciekawego tuningu ciężarówek marki Scania.
Jeszcze odnośnie poniższym zdjęć, polecam zwrócić uwagę na żółtą ciężarówkę z silnikiem przed kabiną. Jest to prawdziwa legenda na kołach, mianowicie Mack serii B z lat 1953-1966, który w wielu krajach uchodzi za pojazd kultowy . Dla przykładu, w latach 50-tych Mack serii B odniósł ogromny sukces sprzedażowy w USA, a do tego miał swoją montownię w Holandii, będąc sprzedawanym na europejskim rynku (więcej na ten temat tutaj). Do tego wiele tych pojazdów do dzisiaj pracuje w Iranie, wykazując przy tym niesamowitą wytrzymałość, a amerykańscy kolekcjonerzy klasyków wprost kochają serię B. Czego to natomiast zasługa? Co nietypowe dla pojazdu z USA, Mack zawdzięcza ten sukces nowoczesnej konstrukcji, z aerodynamicznym nadwoziem oraz własnymi silnikami z serii Thermodyne, wyposażonymi w bezpośredni wtrysk paliwa. Przy jedynie sześciu cylindrach i jedenastu litrach pojemności uchodziły one za bezawaryjne, mocne i oszczędne.