Dania i Niemcy zawarły porozumienie o przekraczaniu granic 25-metrowymi zestawami

Dania to kolejny kraj, z którym Niemcy zawarły oficjalne porozumienie o ruchu 25-metrowych ciężarówek. Dokument pozwoli dłuższym pojazdom na w pełni legalne przekraczanie granicy, bez obaw o problemy ze strony służb kontrolnych.

Zacznę od wyjaśnienia, że międzynarodowy ruch zestawów o długości 25,25 metra potrafi być specyficznym tematem. Unijne przepisy nie zabraniają im poruszania się po terytoriach innych państw, ale sam moment przejeżdżania przez granicę jest w teorii nielegalny. Dlatego też poszczególne kraje zawierają specjalne, dwustronne porozumienia, które mają na celu oficjalne zalegalizowanie takich przejazdów.

W dniu dzisiejszym, przy okazji transportowych obrad w Brukseli, takie dwustronne porozumienie podpisali ministrowie z Niemiec oraz Danii. Tym samym dłuższe zestawy przekroczą duńsko-niemiecką granice bez obaw o zatrzymanie przez policję i przymusowe rozpinanie. Oba kraje mają też nadzieję, że zwiększy to popularność dłuższych zestawów na tym kierunku, usprawniając przewozy między Niemcami a całą Skandynawią.

Oczywiście dokument zakłada, że dłuższa ciężarówka jadącą z Danii do Niemiec musi spełniać wymogi techniczne z obu krajów. Dotyczy to między innymi zwrotności, układów osi, czy dopuszczalnej masy całkowitej. W praktyce oznacza to natomiast 40-tonowy limit, jako że niemieckie przepisy nie pozwalają 25-metrowym zestawom na osiąganie wyższego tonażu. 

Innym przykładem takiego porozumienia jest dokument podpisany w 2021 roku przez Niemców i Holendrów. Wcześniej przewozy między tymi krajami odbywały się na zasadzie szarej strefy, a szerzej opisywałem to w następującym artykule: 25-metrowe ciężarówki legalnie przekroczą niemiecką granicę – umowa z Niderlandami

Na zdjęciu: zestaw 25,25 metra na okręgu weryfikującym niemieckie normy zwrotności, pod fabryką firmy Fliegl