DAF XF105 kończy karierę w Ameryce – pożegnania z Brazylii i Stanów Zjednoczonych

Po 15 latach od premiery, czas modelu XF105 zaczyna przemijać. Wyjątkowo popularna ciężarówka właśnie obchodzi dwa symboliczne pożegnania, a co najciekawsze, oba z nich mają miejsce w Ameryce.

Przede wszystkim, z modelem XF105 żegna się Ameryka Południowa. Ciężarówkę wytwarzano w Brazylii od 2014 roku, pomimo faktu, że w Europie jeździł już znacznie nowocześniejszy model XF Euro 6. Firma najwyraźniej uznała, że brazylijski rynek potrzebuje pojazdu prostszego i tańszego, a XF105 idealnie się w te potrzeby wpisuje.

Nowy XF w brazylijskiej konfiguracji:

Brazylijskie priorytety też się jednak zmieniają. Konkurencja zaczęła prezentować tam swoje najnowsze modele i DAF nie mógł zostać w tyle. Na początku bieżącego tygodnia firma pokazała więc w Brazylii nową generację XF-a, w Europie znaną od 2017 roku. Samochody z serii zwanej „Pure Excellence” zaoferują nowocześniejszy napęd, nieco wygodniejsze wnętrze i nowe systemy wspomagające jazdę. Wraz z nimi zadebiutował też nowy brazylijski DAF CF, zastępujący tam dotychczasowego CF85.

Największą ciekawostką jest jednak fakt, że w modelem XF105 żegnają się także Stany Zjednoczone. A konkretnie żegnają się z jego kabiną, przez ostatnie 14 lat stosowanej w ciężarówkach marki Kenworth. Europejska szoferka trafiała do ogromnego, specjalistycznego modelu K500, oferowanego wyłącznie w Azji, Rosji oraz Afryce. Był to efekt współpracy wewnątrz amerykańskiego koncernu Paccar, będącego właścicielem zarówno DAF-a, jak i Kenwortha oraz Peterbilta.

Ostatni Kenworth K500:

Ostatni Kenworth K500 miał zostać wyprodukowany w ubiegłym tygodniu, w fabryce w stanie Washington. Jest to ciągnik siodłowy z napędem 6×6, przeznaczony do pracy poza publicznymi drogami. Napęd zapewnia mu 525-konny silnik marki Cummins, połączony z 7-biegową, automatyczną skrzynią marki Allison. Do tego doszły osie amerykańskich marek AxleTech oraz Meritor, a także całkowicie mechaniczne zawieszenie.

Co też ciekawe, żółty ciągnik będzie wykonywał pracę w południowo-zachodniej Afryce. Jego odbiorcą okazała się firma Sintagma Holding z Mozambiku, obsługująca kopalnię złota w Luandzie, czyli stolicy Angoli. Bardzo dużo egzemplarzy K500 jeździ też w Rosji, w ramach obsługi branży naftowej, natomiast zupełnie pierwszy Kenworth K500, sprzed 14 lat, pojechał na zachód Chin, również do pracy przy ropie naftowej.

Więcej o kopalnianych i naftowych Kenworthach: Kenworth K500, który wygląda jak DAF XF105 na niepasującym podwoziu oraz Amerykańskie ciężarówki polskich naftowców, na przykładzie Peterbilta z Piły