Używane ciągniki siodłowe już z instalacją CNG, do jazdy po Niemczech bez myta

Publikacja na zamówienie

Ciężarówki zasilane gazem ziemnym aż do końca 2023 roku będą zwolnione z niemieckich opłat drogowych. Jest to informacja jak najbardziej potwierdzona i można ją zweryfikować między innymi w komunikacie niemieckiej służby kontrolnej BAG, pod tym linkiem.

BAG odpowiada za kontrole gazowych pojazdów, więc warto przy okazji sprawdzić poszczególne wymagania. Jest to szczególnie istotne w przypadku ciężarówek z niefabrycznymi instalacjami gazowymi. Pojazdy te korzystają bowiem z dwóch różnych paliw jednocześnie, mieszając olej napędowy i sprężony gaz ziemny CNG.

Takie instalacje są dozwolone, ale z kilkoma zastrzeżeniami. Po przełączeniu na gaz, bezwzględnie musi on stanowić ponad połowę spalanego paliwa. Montaż instalacji musi się też wiązać z odpowiednim wpisem w dowodzie rejestracyjnym, wprowadzonym w polu P.3. A do tego dochodzi minimalna pojemność zbiorników na CNG. Niemieckie BAG wymaga tutaj co najmniej 300 litrów lub 50 kilogramów.

Jeśli nasza instalacja nie spełni tych wymagań, stracimy prawo do zwolnienia z opłat i zostaniemy narażeni na kary. Niemcy jak najbardziej to kontrolują i dopiero co można było się o tym przekonać na autostradzie A12 prowadzącej od Świecka. Na początku czerwca sprawdzono tam 29 gazowych ciężarówek, a dwie z nich okazały się nie spełniać wymogów.

Dla wielu przewoźników wszystko to może brzmieć skomplikowanie. Tym ciekawsza jest więc nowa oferta dealera marki DAF czyli firmy ESA Trucks Polska, która postanowiła wprowadzić do oferty gotowe, już przekonwertowane pojazdy. Samochody te posiadają instalacje CNG, a ESA gwarantuje spełnienie aktualnych omawianych, niemieckich wymogów. Po wyjechaniu takim ciągnikiem z placów ESA Trucks Polska natychmiast można się więc cieszyć jazdą bez opłat.

Jako że sprawa dotyczy samochodów używanych, są też pewne dodatkowe zalety. W stosunku do fabrycznie nowych pojazdów na gaz, jak na przykład ciągniki zasilane LNG, korzyścią jest brak długiego okresu oczekiwania.

Przerobienie kilkuletniego pojazdu na gaz ma też tę zaletę, że nie trzeba się martwić utratą fabrycznej gwarancji. ESA oferuje swoim klientom pojazdy z pełną historią w ASO DAF w większości 3/4 letnie które wróciły z oferty najmów.  A jednocześnie taki kilkulatek jest znacznie mniejszą inwestycją. Tym samym mniejsze jest ryzyko na wypadek niekorzystnej zmiany przepisów po 2023 roku. Firma ESA Trucks pracuje jednak nadal nad rozszerzeniem swojej oferty o dodatkowe korzyści dla swoich klientów w postaci opieki posprzedażowej. Szczegóły wkrótce, zapraszamy do śledzenia postępów na stronie www.esatrucks.pl.