Agregat chłodniczy podpięty do własnej baterii to rozwiązanie, które stopniowo zaczyna pojawiać się na polskich drogach. Kilka tygodni temu prezentowałem Wam to na przykładzie całkowicie elektrycznego zestawu dla firmy Lidl Polska, obsługującego okolice Warszawy. Dzisiaj możemy natomiast zobaczyć mniejszy i bardziej uniwersalny przykład, w postaci trzyosiowego, 26-tonowego podwozia z hybrydowym układem chłodzenia. Pojazd ten wyjechał na polskie drogi jako ciężarówka demonstracyjna, będąc przygotowanym dla klientów przez Grupę DBK oraz firmę Ecoterm.
Cały ten system bazuje na inteligentnej instalacji firm Carrier oraz Addvolt, z baterią podwieszoną pod podłogą, a jednocześnie też z podłączeniem do zbiornika oleju napędowego. Bateria zapewnia agregatowi energię na około 8 godzin chłodzenia, a ponadto może doładować się w czasie jazdy, odzyskując energię z hamowania i toczenia. Po dotarciu na bazę lub rozładunek baterię można też podłączyć do zewnętrznego źródła prądu, jak szybka ładowarka dla samochodów lub po prostu zwykle gniazdko. Gdyby natomiast bateria uległa wyczerpaniu, a agregat miał chłodzić dalej, urządzenie automatycznie przełączy się na diesla, bez żadnych przerw w pracy.
Jedna z pierwszych firm testujących ten pojazd tylko w sierpniu miała zaoszczędzić 520 litrów oleju napędowego. Samochód jest bowiem wykorzystywany głównie w branży dystrybucyjnej, gdzie naprawdę wiele zadań można wykonać bez chłodzenia na dieslu. Z drugiej strony, hybrydowy charakter sprawia, że w razie potrzeby ciężarówka pokonałaby z włączoną chłodnią także dłuższy dystans, utrzymując w zabudowie temperaturę o nawet 50 stopni niższą od otoczenia. Udało się też objąć ją farmaceutycznym certyfikatem FDA.
Omawiany układ chłodzenia umieszczono na 20-paletowej zabudowie marki Igloocar, stojącej na podwoziu DAF XD 450 i wyposażonej w windę marki DHollandia. Ciężarówka otrzymała rozstaw osi 5,3 metra, wyposażono ją w nisko umieszczoną kabinę o podwyższonym dachu, a napęd zapewnia 11-litrowy silnik o mocy 450 KM, największy dostępny w gamie modelu XD. Kierowca może przy tym liczyć na 12-biegową skrzynię ZF Traxon, łóżko z materacem Xtra Comfort, pełen pakiet kamer, przeszklone drzwi pasażera i deskę rozdzielczą znaną z większych DAF-ów XF oraz XG. Ładowność, już po uwzględnieniu hybrydowego agregatu, ma wynosić 13,8 tony.