Volvo Polska przejęło cztery autoryzowane serwisy – większa sieć własnych placówek

Oficjalne punkty handlowo-serwisowe można podzielić na dwie grupy – te należące bezpośrednio do oficjalnego importera, a także te prowadzone w oparciu o umowy z zewnętrznymi firmami. Różne marki miewają przy tym różne podejścia i na przykład DAF postawił wyłącznie na współpracę z zewnętrznymi serwisami, podczas gdy na przykład Scania skupia się zakładaniu własnych placówek. Za to grupa Volvo postawiła na system mieszany, które został teraz przypieczętowany poczwórnym przejęciem.

Volvo Polska, czyli oficjalny polski importer marek Volvo Trucks oraz Renault Trucks, przejęło na początku grudnia cztery autoryzowane punkty prowadzone przez firmę Serwisy Józef Skrzypa. Mowa tu o obiektach ulokowanych w Sycewicach, Szczecinie, Słubicach oraz Zielonej Górze, które będą teraz funkcjonowały pod szyldem Volvo Group Truck Center, jako własne punkty szwedzko-francuskiego koncernu. Wraz z nimi importer przejął też zatrudnienie łącznie 119 osób, a także zobowiązał się kontynuować współpracę z dotychczasowymi, lokalnymi klientami.

Omawiana transakcja wyraźnie zmieniła układ serwisowy grupy Volvo w Polsce. W przypadku punktów obsługujących markę Volvo Trucks aż 13 należy teraz do importera, a 17 prowadzą firmy zewnętrzne. Jest to więc podział niemal pół na pół. Za to klienci Renault Trucks mogą udać się do 11 serwisów własnych importera oraz do 20 serwisów prywatnych.