DAF CF jako „wywrotka” do pracy w tunelach – przesuwna ściana zamiast wywrotu

Fot. Truckland

Zabudowa z hydraulicznie przesuwaną ścianą od razu może kojarzyć się z ciężarówką do przewozu odpadów. W tym przypadku zastosowanie jest jednak zupełnie inne, w postaci transportu materiałów sypkich.

Ten nietypowy pojazd trafił w ostatnich dniach do holenderskiej firmy Pronk Belkom. Bazą jest tutaj DAF CF 450, który z fabryki wyjechał jako ciężarówka typu 8×2. Następnie trafił on do niezależnego warsztatu Veldhuizen, który zamontował piątą oś, umieszczając ją na samym środku podwozia. Jest to oś skrętna i podwieszana, a dzięki niej pojazd uzyskał w holenderskich warunkach prawnych 49 ton DMC. W praktyce przekłada się to na dokładnie 31,1 tony ładowności. Poza tym samochód może zaoferować wspaniałą zwrotność, jako że aż cztery z pięciu osi są skrętne. 

Zastosowanie w praktyce:

Fot. Veldhuizen

Na tak powstałym podwoziu umieszczono zabudowę o pojemności 24 m3, którą zamiast układu wywrotu wyposażono w przesuwną przednią ścianę. Do tyłu, w celu rozładowania pojazdu, pchają ją hydrauliczne siłowniki, a za powrót ściany na miejsce odpowiada hydrauliczna wyciągarka. Dzięki temu pojazd może dostarczyć materiał na przykład dla rozściełacza do asfaltu pracującego w drogowym tunelu. 

Ten rozładunkowy system wykonała niemiecka firma Fliegl. Producent ten już od lat dostarcza przesuwne ściany i wskazuje przy tym na dodatkowe zalety. Nie ma tutaj obaw o nisko umieszczoną infrastrukturę, jak na przykład przewody energetyczne, a ponadto przy rozładunku ściany i podłoga ulegają automatycznemu czyszczeniu. Jeśli natomiast chodzi o konstrukcję tych ścian i podłogi, to wykorzystano tutaj stal typu Hardox, niczym w najzwyklejszych wywrotkach.

Przesuwna ściana w maksymalnym wysunięciu:

Zabudowa po zamknięciu: