Czteroosiowy hakowiec z HDS-em jako pomoc drogowa – miało być możliwie uniwersalnie

Myśląc o czteroosiowej ciężarówce do pomocy drogowej, trudno nie mieć przed oczami typowego, ciężkiego holownika. Niderlandzka firma Modern miała na to jednak zupełnie nowy pomysł. Efektem jest więc Scania G500, która naprawdę wyróżnia się pod względem konfiguracji.

Przy zamawianiu tego pojazdu, firma postawiła na uniwersalność. Samochód miał nadawać się do pracy w pomocy drogowej, a jednocześnie być przystosowanym do zadań typowo transportowych. Zamiast więc typowej zabudowy, firma zdecydowała się na żuraw firmy Palfinger, okular marki Falcon oraz urządzenie hakowe marki VDL. Do tego doszła dzienna kabina ze średnim podwyższeniem dachu, napęd o układzie 8×2, 500-konny silnik oraz budowlany pakiet XT.

Przy pracy z uszkodzonymi pojazdami, leżącymi na przykład poza drogą, wykorzystywany będzie żuraw. To konstrukcja 53-tonometrowa, więc powinna poradzić sobie w średnio trudnych przypadkach. Wspomniany okular pozwoli holować dłuższe pojazdy, umieszczając je za ciężarówką. Za to krótsze pojazdy, takie jak na przykład ciągniki siodłowe lub maszyny budowlane, mogą jechać bezpośrednio na ciężarówce. Wówczas na urządzeniu hakowym zostanie umieszczona dedykowana platforma.

Gdy natomiast zabranie drogowych zleceń, omawiana Scania G500 wykona zupełnie inne prace. Platforma zostanie zsunięta z podwozia, a na jej miejscu pojawią się na przykład otwarte kontenery. Pozwolą one na przykład na przewóz odpadów, czym firma także się zajmuje. W skrajnym przypadku na ramę mogłaby trafić nawet kompletna solarka, przystosowując ciężarówkę do zimowego utrzymania dróg.

A jak wyglądają przy tym parametry tonażowe? Masa własna opisywanej ciężarówki to niemal 24 tony. Samochód jest więc cięższy, niż mógłby to sugerować jego wygląd. Sytuację ratują jednak niderlandzkie przepisy, pozwalające na stosunkowo wysokie DMC. Dzięki temu omawiany samochód ma nieco ponad 13 ton ładowności.