Czteroosiowa naczepa także i w Polsce – sposób na poprawę nacisków na oś w transporcie kontenerów

naczepa_walking_floor_cztery_osie_knapen_trailers

Kilka dni temu w artykule Czteroosiowa naczepa zamiast ciągnika typu 6×2? Knapen Trailers pokazuje, że to się po prostu opłaca napisałem poniższe słowa:

Na koniec dodam jeszcze coś od siebie. Ciągnik siodłowe typu 6×2 są w Polsce stosunkowo popularne w firmach przewożących kontenery morskie, co znajduje swój powód w dwóch rzeczach. Po pierwsze, kombinowany transport kontenerów może odbywać się w Polsce zestawami o DMC nawet 44 ton, a po drugie ciężarówki z kontenerami są po prostu często przeładowane i ciągnik siodłowy 6×2 pozwala uniknąć chociaż kar za przekroczenie dopuszczalnych nacisków na osie. W tej sytuacji „podkontenerówki” z czterema osiami mogłyby być więc bardzo ciekawą propozycją dla pewnej grupy firm także na polskim rynku, pozwalając uniknąć kupowania niszowych ciągników 6×2.

I ta moja myśl była chyba całkiem niegłupia, bo niedługo po opublikowaniu artykułu otrzymałem od Oskara Kurzawy zdjęcie naczepy podkontenerowej (dzięki!), którą spotkał on jakiś czas temu w pracy. Była to naczepa właśnie czteroosiowa, do której czwartą, podnoszoną oś domontowano podobno gdzieś w Polsce. Gdzie konkretnie, czy w jakimś profesjonalnym zakładzie, czy może w zakresie własnym przewoźnika? Tego niestety nie wiadomo. W każdym razie pojazd prezentował się naprawdę ciekawie:

naczepa_podkontenerowa_4_osie_polska