Ciężki holownik marki Volkswagen – Meteor 29.520 w specjalistycznym wydaniu

W nawiązaniu do tekstu:

Volkswagen Meteor o 20 proc. tańszy od Actrosa i z kilkoma ciekawostkami w kabinie

Wraz z otrzymaniem znaczka Volkswagena, poprzednia generacja MAN-a TGX robi w Brazylii zupełnie nową karierę. Ciężarówka otrzymała nazwę Volkswagen Meteor i stała się stosunkowo niedrogą ofertą do najcięższego transportu. Meteory można spotkać między innymi z dwiema naczepami na raz, a ostatnio pojawił się też ciekawy egzemplarz specjalistyczny.

Dla Europejczyków taki widok na pewno będzie zaskoczeniem. Dealer Santa Emilia z okolic Sao Paulo wydał bowiem Volkswagena, który będzie pracował jako ciężki holownik pomocy drogowej. Jest to Meteor w topowej konfiguracji, o oznaczeniu 29.520. Ciężarówka stoi na podwoziu 6×4, natomiast moc jej silnika to 520 koni. Oczywiście jest to silnik o oznaczeniu D26, doskonale znany z MAN-a i mający 12,4 litra pojemności. W Brazylii spełnia on normę emisji spalin Euro 5 i łączony jest ze zautomatyzowaną skrzynią marki ZF (Traxon).

Technicznie taki Meteor przygotowany jest do pracy w dziewięcioosiowych zestawach, mających 74 tony dopuszczalnej masy całkowitej. Podobnych parametrów można się więc spodziewać w przypadku holownika pomocy drogowej.