Ciężarowy Hyundai Xcient debiutuje w kolejnym kraju – po Szwajcarii będą Niderlandy

Ciężarówki marki Hyundai przygotowują się do debiutu w kolejnym kraju. Po ubiegłorocznym wdrożeniu do pracy w Szwajcarii, teraz nadszedł czas na premierę niderlandzką. Pierwszy, demonstracyjny egzemplarz ma się tam pojawić jeszcze w tym roku, a krótko później dołączy kolejne 30 sztuk.

Podobnie jak w Szwajcarii, południowokoreańska ciężarówka zadebiutuje w Niderlandach wyłącznie w wersji wodorowej. Będą to 19-tonowe podwozia Xcient Fuel Cell, z zasięgiem około 400 kilometrów oraz mocą maksymalną 476 koni mechanicznych. Za napęd będzie odpowiadał silnik elektryczny, a prąd dla niego ma być generowany z wodoru, poprzez ogniwa paliwowe. Z samym tankowaniem wodoru nie powinno być też problemu, jako że w Niderlandach oferuje się to paliwo na już 12 stacjach.

32 kilogramy wodoru mają mieścić się w specjalnej obudowie za kabiną. Jednocześnie, choć to sprzęt głównie na trasy regionalne, kierowcy mają mieć do dyspozycji niewielkie sypialnie, z łóżkami rozkładanymi na czas pauzy. A czego dokładniej można się spodziewać, zobaczycie w dwóch następujących artykułach: Zdjęcia z przekazania pierwszych Hyundaiów dla europejskich firm transportowych oraz Tak wygląda miejsce pracy w ciężarowym Hyundaiu Xcient Fuel Cell ze Szwajcarii

Hyundai Xcient z silnikiem diesla, w Polsce, na tablicach z Rosji:

Źródło zdjęcia: Truck-Spotters.eu

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.