Ciężarówki z dwiema naczepami wożą o 20-30 proc. taniej – Hiszpanie liczą oszczędności

Powyżej: zestaw 32-metrowy

Od połowy ubiegłego roku w Hiszpanii można spotkać 32-metrowe ciężarówki. To zestawy z dwiema naczepami, testowane przez firmę Grupo Sese i jeżdżące na stałych trasach.

Dotychczas Grupo Sese miało wprowadzić do użytku cztery takie pojazdy. Każdy z nich ma 31,7 metra długości i legitymuje się 70-tonowym DMC. Ponadto ruch ciężarówek nadzorowany jest przez naukowców z uniwersytetu w Zaragozie. Zestawiają oni wyniki zużycia paliwa z danymi na temat ładunków, tras oraz ciągników.

Pierwsze wyniki z tych testów trafiły ostatnio do hiszpańskich mediów. Wyliczono przy tym, że ciągnik siodłowy z dwiema naczepami jest od 20 do 30 proc. bardziej ekonomiczny i ekologiczny. Dla porównania, zestaw o długości 25 metrów zapewnia oszczędności na poziomie 13-15 procent. Takie wyniki wskazała flota aż piętnastu 25-metrowych zestawów użytkowanych przez Grupo Sese.

Poniżej: zestaw 25-metrowy

Grupo Sese podkreśla też, że dwunaczepowe zestawy idealnie nadają się do pracy w transporcie intermodalnym. W przeciwieństwie do zestawów 25-metrowych, pełna przestrzeń ładunkowa może być przeniesiona na wagony. Jak zaś powszechnie wiadomo, Unii Europejskiej mocno ostatnio zależy na rozwijaniu idei „tiry na tory”.

Dla przypomnienia jeszcze dodam, że w 2020 roku dwunaczepowe ciężarówki pojawią się w kolejnym kraju. Będzie to Holandia, o czym więcej napisałem w następującym tekście: Holandia wprowadzi 32-metrowe zestawy z dwiema naczepami – test rusza za pół roku