OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 9 Styczeń, 2019

Ciężarówka śmiertelnie potrąciła 10-letniego chłopca – tragiczny wypadek przy skręcaniu w prawo

Skręcanie ciężarówką w prawo, na skrzyżowaniu w terenie zabudowanym, potrafi być wyjątkowo niebezpiecznym manewrem. Wczoraj, właśnie w takiej sytuacji, doszło do tragicznego wypadku. Zginął 10-letni chłopiec, który został potrącony przez ciężarówkę z naczepą.

Zdarzenie miało miejsce w Bielanach Wrocławskich, około godziny 15, na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Ciężarówka miała skręcić w prawo, z ulicy Wrocławskiej na ulicę Kolejową. Tymczasem z przejścia dla pieszych na ulicy Kolejowej zamierzał skorzystać 10-letni chłopiec.

Gdy zapaliło się zielone światło, zestaw z wywrotką wjechał na skrzyżowanie i skręcił w prawo. W tym samym momencie 10-latkowi też zapaliło się zielone i wmaszerował on na przejście. Został przy tym potrącony przez ciężarówkę, odnosząc śmiertelne obrażenia.

Jak podaje „Gazeta Wrocławska”, jeszcze wczoraj wieczorem kierowca ciężarówki został zatrzymany przez policję. Najprawdopodobniej będzie musiał odpowiedzieć za śmiertelny wypadek. Podano też, że mężczyzna nie znajdował się pod wpływem alkoholu.

Jakie natomiast mogły być przyczyny zdarzenia? Odpowiedź na to pytanie nie została jeszcze oficjalnie podana. Wydaje się jednak prawdopodobne, że kierowca po prostu nie zauważył chłopca, mając go w tak zwanym „martwym polu”.

Takie zdarzenia jak powyżej, zdarzają się niestety regularnie. Wspomniane „martwe pole” odgrywa zaś w nich kluczową rolę. Dlatego tak ważne jest odpowiednie edukowanie dzieci, wyjaśniając im jak postępować w otoczeniu samochodów ciężarowych. Akcje tego typu nadal należą do rzadkości, choć ich zorganizowanie nie wymaga wielkich środków. Sam za siebie mówi przykład, który opisywałem w następującym artykule: Jak uświadomić dzieciom, że z kabiny ciężarówki niewiele widać – przykład lokalnej, prywatnej inicjatywy.

Warto też wspomnieć o samym wyposażeniu ciężarówek. Nowe pojazdy otrzymują oczywiście odpowiednie lusterka, mające dawać wgląd w sytuację wokół kabiny. Niemniej obserwowanie otoczenia w lusterkach nie jest szczególnie łatwe. Dlatego też nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania techniczne, które wkrótce powinny trafić do masowego użytku.

Jak wyjaśniałem tutaj, do 2026 roku czujniki ostrzegające przed obiektami w martwym polu mają być obowiązkowym wyposażeniem samochodów ciężarowych. Coraz więcej mówi się też o kamerach, które zastąpią lusterka i ułatwią obserwowanie sytuacji wokół pojazdu. Urządzenia tego typu stają się powoli legalne, a przykład takiego rozwiązania, zastępującego lusterko rampowe, prezentowałem tutaj.