Nowe obowiązkowe elementy wyposażenia ciężarówek, w tym m.in. system rozpoznający znużenie

Szykują się nowe elementy obowiązkowego wyposażenia samochodów. Począwszy od 2024 roku, Unia Europejska chce zaostrzyć wymagania, przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie.

Według planów Komisji Europejskiej, od 2024 roku obowiązkowe mają być następujące elementy:

– tempomat;

– system rozpoznający znużenie lub przemęczenie kierowcy;

– system rozpoznawania przeszkód podczas cofania;

– mrugające światła stopu w przypadku gwałtownego hamowania;

– instalacja do łatwego montażu blokady alkoholowej.

Podaje się, że nowe wymagania mają mieć zastosowanie dla wszystkich nowych pojazdów silnikowych. Pod tym ogólnym stwierdzeniem mogą się więc kryć także samochody ciężarowe oraz dostawcze.

Ponadto, począwszy od 2026 roku, chce się wprowadzić nowe wymaganie dla samych ciężarówek. Ma to być system ostrzegający przed obiektami lub osobami występującymi w martwym polu. Podkreślam jednak, że wszystko to jak na razie plany. Komisja Europejska nie zakończyła jeszcze swoich prac, więc sprawa nie jest przesądzona.

Dla wyjaśnienia:

Jak może działać system rozpoznający znużenie? Na przykład w samochodach dostawczych marki Mercedes-Benz komputer wyłapuje zbyt gwałtowne manewry, zbyt częste zbliżanie się do linii oraz nierówną jazdę. Na tej podstawie określa on stopień koncentracji kierowcy, mogąc zalecić mu ewentualną przerwę. Inny przykład to wynalazek Australijski, opisywany przeze mnie tutaj. Jest to kierownica, która mierzy rytm serca kierowcy, poprzez czujniki ukryte w wieńcu.