Ciężarówka 10×4 w barwach polskiej pomocy drogowej – Volvo FH 540 spod Łodzi

Firma Ratownictwo Drogowe i Usługi Dźwigowe Przemysław Boczkiewicz spod Łodzi może się pochwalić nowym, imponującym sprzętem. W jej szeregi trafiło Volvo FH 540 z pięcioosiowym podwoziem, wydane w ostatnich dniach przez rzgowski oddział dealera Nijhof Wassink.

Pięcioosiowe Volvo ma układ osi typu 10×4, z potrójnym wózkiem tylnym, dwiema osiami skrętnymi oraz piątą osią podnoszoną. Łącznie daje to nam 14 kół na jednej „solówce”, a żeby było jeszcze ciekawiej, są to koła z polerowanego aluminium. Imponujące jest też DMC techniczne pojazdu, wynosząc aż 56 ton. Choć by z tego skorzystać konieczne będzie oczywiście zezwolenie.

Napęd dla omawianej ciężarówki zapewnia najmocniejszy wariant 13-litrowego silnika. Jest to jednostka o mocy 540 KM, połączona ze specjalną wersją zautomatyzowanej skrzyni I-Shift. Przekładania ta oferuje biegi pełzające, będąc tym samym dostosowanym do pracy w ciężkich warunkach.

Zabudowa? Poza uniwersalną skrzynią z burtami, znajdziemy tutaj żuraw marki Palfinger, dostarczony przez firmę Graco. Mowa o modelu PK 78002 w wersji SH-D z. 74 tm, który na może przenieść 4,85-tonowe ciężary na dystans 13,6 metra. Urządzenie jest też zdalnie sterowane, z radiową konsolą o zasięgu do 100 metrów.

Zdjęcia: Nijhof Wassink