Ciężarowe kamery ze sztuczną inteligencją – system automatycznie pozna pieszych

Zastępowanie lusterek kamerami to rozwiązanie znane już od lat. Firma Brigade Electronics ma to na to jednak nowy pomysł, chcąc łączyć przednie lub tylne kamery z tak zwaną sztuczną inteligencją.

Urządzenie nazwane AI-Camera spełnia dwie funkcje jednocześnie. Po pierwsze, kamera daje kierowcy ogólny wgląd w sytuację przed lub za pojazdem. Z przodu może więc zastąpić lusterko montowane nad szybą, natomiast z tyłu po prostu ułatwi cofanie. Dodatkową funkcją jest natomiast automatyczne rozpoznawanie pieszych, poprzez analizę ich postury, a także rozpoznawanie ludzkiego ruchu. Tą sprawą ma zajmować się właśnie sztuczna inteligencja, by dzięki temu wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia fałszywych alarmów.

Gdy AI-Camera rozpozna pieszego, automatycznie wyda ostrzeżenie dla kierowcy, o charakterze wizualnym oraz dźwiękowym. Nawet więc jeśli kierowca nie będzie mógł akurat spojrzeć na wyświetlacz w kabinie, automatycznie dowie się o pieszym wchodzącym przed lub za ciężarówkę. To natomiast pozwoli uniknąć potrącenia przy ruszaniu z miejsca lub cofaniu.

Dla zainteresowanych dodam, że systemy marki Brigade coraz powszechniej trafiają do ciężarówek, w ramach opcjonalnego wyposażenia, oferowanego przez autoryzowanych dealerów poszczególnych marek. Także w Polsce są na to najróżniejsze przykłady, od dalekobieżnych ciągników, po terenowe wywrotki 8×8. Niewykluczone więc, że kamery ze sztuczną inteligencją zrobią wkrótce karierę w codziennym użytku. Tym bardziej, że już od przyszłego roku kamera cofania będzie obowiązkowym wyposażeniem każdej nowej solówki.