Ciekawe przejęcie przewoźników w Niemczech – 93-letnia firma w rękach 34-letniej

Na niemieckim rynku transportowym doszło do bardzo ciekawego przejęcia. Firma L.I.T. Gruppe, będąca jednym z największych przewoźników w kraju, przejęła firmę Fehrenkötter, szczycącą się jedną z najdłuższych historii w całej niemieckiej branży.

L.I.T. powstał w 1988 roku, od tamtego bardzo szybko się rozwijając i przekształcając w całą grupę spółek. Firma posiada obecnie 15 placówek, między innymi w Polsce, a także oferuje 550 tys. m2 przestrzeni magazynowej. Flota liczy 1400 ciężarówek, 1100 naczep i przyczep oraz 4500 wymiennych nadwozi, a ich pracę obsługuje i nadzoruje łącznie 3500 pracowników. Co też ciekawe, wśród zestawów L.I.T. sporo jest lekkich zestawów przestrzennych, których powiększone kabiny sypialne na specjalne zamówienie powstały w Polsce.

Za to Fehrenkötter powstał już w 1929 roku. Pierwszą ciężarówką we flocie był 90-konny Krupp L30, a jego praca odbywała się na terenie całych Niemiec, co w owym czasie uchodziło za naprawdę dalekie dystanse. Dzisiaj jest to natomiast przewoźnik o wyspecjalizowanym charakterze, zajmujący się głównie przewozem maszyn rolniczych, aut sportowych oraz sprzętu kempingowego. Operacje te obsługuje 150 charakterystycznych ciężarówek, a zatrudnienie składa się z około 400 osób.

Przez ostatnie 93 lat Fehrenkötter pozostawał w rękach tej samej rodziny, z wnukiem założyciela w roli prezesa. Na początku roku zawarto jednak umowę z L.I.T. Gruppe i Fehrenkötter właśnie dołączył do grona jej spółek. Wspomniany wnuk założyciela, Joachim Fehrenkötter, pozostanie w tej spółce dyrektorem zarządzającym, a firma ma kontynuować pracę pod własnym logo. Zapowiada się jednak wspólny rozwój i L.I.T. Gruppe zamierza tylko umocnić pozycję firmy na rynku przewozu pojazdów.

Rok 1930, ciężarówka Fehrenkötter w niemieckim wówczas Wrocławiu: