Chińczycy testują „Eco Combi” w europejskim stylu – włoski silnik i 60 ton DMC

Dłuższe zestawy, w których za pełnowymiarową naczepą podąża tandemowa przyczepa, to wynalazek charakterystyczny dla Europy. Nie ma więc wątpliwości skąd swoją inspirację czerpały chińskie firmy SAIC Hongyan oraz CIMC Vehicles, przygotowując testowy zestaw z powyższego zdjęcia.

Jak się okazuje, Chiny również zainteresowane są przejściem na dłuższe i cięższe ciężarówki, wzorując się przy tym na pojazdach stosowanych w Europie. Pierwszy prototyp tego typu został zaprezentowany pod koniec marca i otrzymał już testowe dopuszczenie do ruchu, zapewnione przez lokalne ministerstwo transportu. Wydanie tego zezwolenia argumentowano bardzo ekonomicznym i ekologicznym charakterem, zapewnianym dzięki niższemu zużyciu paliwa w przeliczeniu na tonę ładunku. Ile natomiast dokładnie będzie można zaoszczędzić, to wyliczą wkrótce państwowi eksperci.

Podobnie jak pierwowzory z Holandii i Skandynawii, chińskie „Eco Combi” otrzymało 60-tonowe DMC. Dzięki temu, już po uwzględnieniu wyższej masy własnej, jego ładowność ma być o 65 procent większa niż w konwencjonalnych zestawach z jedną naczepą. Jeśli natomiast chodzi o przewidziany do testów ciągnik, to jest nim dalekobieżny SAIC Hongyan H6, oficjalnie spokrewniony z europejskimi ciężarówkami marki Iveco. Jego napęd stanowi 13-litrowy diesel włoskiego projektu, rozwijający 560 KM oraz 2600 Nm, a podwozie skonfigurowano w układzie 6×4, typowym dla chińskiego rynku.

To już drugi cięższy zestaw, który dopuszczono do chińskich testów w ostatnich dniach. Poprzedni projekt dotyczył przewozu kontenerów i opisywałem go w następującym artykule: Legalny, 73-tonowy zestaw pod dwa ciężkie kontenery – ekologicznie i 15% taniej