Legalny, 73-tonowy zestaw pod dwa ciężkie kontenery – ekologicznie i 15% taniej

73 tony legalnej masy całkowitej to temat, który może zainteresować wielu polskich przewoźników z branży kontenerowej. Zwłaszcza w obliczu coraz bardziej restrykcyjnego podejścia ITD do rozpinanych naczep (opisywanego ostatnio tutaj). Dlatego postanowiłem zaprezentować zestaw, który właśnie dopuszczono do testowego ruchu w Chinach.

Jak wiadomo, ruch kontenerowy bije w chińskich portach prawdziwe rekordy, więc przewoźnicy drogowi również mają z tym coraz więcej pracy. Jednocześnie Chiny są kolejnym krajem, który próbuje walczyć z transportową emisją gazów cieplarnianych. Gdy więc te dwa powyższe zjawiska dodano do siebie, rozwiązanie było proste – dopuścić do pracy w tej branży większe, cięższe i bardziej praktyczne zestawy. Stąd też wziął się prezentowany pojazd, który ma oferować właśnie 73 tony legalnego DMC.

Pod względem konfiguracji mamy tutaj aż dziewięć osi, czyli o jedną więcej niż w holenderskich „stonogach”, jakie regularnie sprowadza się do Polski. Przy tym wszystkie osie naczep stoją na bliźniakach a ciągnik ma typowy dla Chin napęd 6×4. Jeśli natomiast chodzi o układ naczep, to są po prostu dwa zupełnie niezależne pojazdy, z których pierwszy posiada wydłużoną ramę, zakończoną dodatkowym siodłem. Z tego też powodu cały zestaw jest nieco dłuższy od naszych, licząc 18 metrów.

Według szacunków, zużycie paliwa przypadające na 1 tonę ładunku będzie tutaj o około 13-15 procent niższe w konwencjonalnym zestawie, mogącym zabrać tylko jeden ciężki kontener. W takim samym zakresie spada też emisja gazów cieplarnianych. Dlatego też chińskie ministerstwo transportu zgodziło się na prowadzenie takiego testu, dostrzegając w nim ogromny potencjał na przyszłość.

A jakby ciekawostek było mało, na zdjęciach z inauguracji testu możemy zobaczyć pojazd zasilany alkoholem metylowym. Jest to produkt chińskiego koncernu Geely, model Yuan Cheng M100, który od ubiegłego roku jest nawet widywany w Europie. Więcej na jego temat: Ciężarówka na metanol zaczyna testy w Danii – 460-konny ciągnik siodłowy od Geely oraz Już druga generacja ciągnika siodłowego na alkohol – 13 litrów i moc do 480 KM