Brytyjski przewoźnik na sprzedaż za blisko 3 miliardy – powstanie podwójny gigant

W branży transportowej dojdzie do wielomilionowego przejęcia. Brytyjska firma Wincanton ma trafić pod kontrolę francuskiego przedsiębiorstwa CMA CGM, a efektem połączenia tych przedsiębiorstwo będzie prawdziwy gigant.

Rady nadzorcze miały już wyrazić zgodę na tę transakcję, ustalając wartość Wincanton na dokładnie 718 milionów dolarów. W przeliczeniu to bagatela 2,9 miliarda złotych. Za te pieniądze CMA CGM znacznie umocni swoją pozycję na brytyjskim rynku, stając się jednym z największych przedsiębiorstw tamtejszej branży dystrybucyjnej. Oczywiście może to mieć też wpływ na mniejsze firmy, wszak na rynku pojawi się podwójny olbrzym.

O jak dużych liczbach jest tutaj mowa?

Wincanton dysponuje flotą około 4 tys. ciężarówek, zatrudnia blisko 20 tys. osób i posiada 170 punktów przeładunkowych na terenie Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Są to pojazdy naprawdę rozmaitego typu, od typowych chłodni i firanek, przez otwarte zestawy do przewozu materiałów budowlanych, aż po niewielkie, dystrybucyjne solówki. Stąd też bierze się bardzo różnorodna lista klientów, zawierająca zarówno sieci marketów, jak i przedsiębiorstwa z branży zbrojeniowej.

Jeśli natomiast chodzi o firmę CMA CGM, to jest to przedsiębiorstwo kojarzone głównie z międzykontynentalnym, morskim transportem kontenerów. Jego flota obejmuje ponad 600 statków, sieć biur znajduje się w ponad 400 portach, a skala transportu z 2022 roku obejmowała 21,7 miliona TEU. Można to przeliczyć na 21,7 miliona kontenerów 20-stopowych. Poza tym CMA CGM jest właścicielem firmy CEVA Logistics, znanej także z branży transportu drogowego.

Źródło zdjęcia z kontenerami: Lekki zestaw do przewozu pięciu kontenerów – silnik z FH16 oraz 60 felg z aluminium