Apel o wcześniejszą wymianę tachografów – koniec roku może przynieść problemy

Prezes Stoneridge Electronics, jednego z wiodących producentów tachografów, przygotował listy otwarty do branży transportowej. Przypomina on o zaplanowanej na 31 grudnia bieżącego roku, przymusowej wymianie urządzeń.

Przypomnę, że sprawa dotyczy obowiązkowej wymiany tachografów na inteligentne urządzenia najnowszej generacji, w ciężarówkach wykonujących transport międzynarodowy przez wewnątrzunijne granice, zarejestrowanych po raz pierwszy przed 15 czerwca 2019 roku (a więc tych mających dotychczas tachografy analogowe lub cyfrowe bez funkcji zdalnych kontroli i satelitarnej lokalizacji).

Według danych Stoneridge Electronics, odpowiednio zwiększony popyt na nowe urządzenia dla używanych ciężarówek jeszcze się nie pojawił. Sprzedaż utrzymuje się bowiem poniżej przewidywanego poziomu. Wiele wskazuje więc na to, że przewoźnicy będą czekali z wymianą tachografów do ostatniego momentu lub przynajmniej do drugiej połowy bieżącego roku.

Taka sytuacja może skutkować niedoborem urządzeń, niedoszacowaniem produkcji oraz przepełnieniem serwisów. Dlatego też firma zachęca, przyspieszyć decyzje o zakupie nowych urządzeń i rozpocząć modernizację pojazdów już w najbliższych tygodniach. Jest to tym bardziej konieczne, że Komisja Europejska potwierdziła grudniowy termin i nie zamierza go przesuwać.

Pełna treść listu, w tłumaczeniu na język polski, możecie znaleźć pod tekstem. Wcześniejsze informacje na ten temat zamieszczałem w następującym artykule: Nowe tacho dla używanych ciężarówek – stawki kar i kwestia transportu na Ukrainę.


Do Właścicieli i Operatorów Europejskich Flot Transportowych !

W 2024 roku wchodzą w życie przepisy, zobowiązujące posiadaczy tachografów analogowych oraz tachografów cyfrowych 1B, używanych w transporcie międzynarodowym, do ich wymiany. Pozostało mało czasu, a presja na branżę wzrasta.

Jako Stoneridge Electronics, producent tachografów inteligentnych Smart 2, widzimy, że popyt na rynku jest daleko poniżej ilości planowanych. Niepokojące jest to, że europejska branża transportowa zwleka z modernizacją tachografów. Bezpośrednią konsekwencją może być niedoszacowana produkcja przy jednoczesnym spiętrzeniu instalacji w serwisach pod koniec roku. Aby zabezpieczyć naszych klientów przed opóźnieniami i dłuższym czasem oczekiwania w warsztatach, zdecydowanie zachęcamy do podjęcia działań prewencyjnych i rozpoczęcia modernizacji pojazdów od kwietnia 2024 roku.

Jak wynika z załączników, aktualne komunikaty Komisji Europejskiej ponownie potwierdzają prawny termin na modernizację pierwszych generacji tachografów do 31 grudnia 2024 roku. Dlatego potrzebujemy zaangażowania wszystkich Państwa z branży transportowej w celu przekazanie informacji, że Pakiet Mobilności UE zostanie wdrożony i egzekwowany w odpowiednim, nie zmienionym czasie.

Solna, March 05th, 2024
Peter Österberg
President, Stoneridge Electronics