Rynkowe premiery pięciu długodystansowych ciężarówek – tylko w tym roku, w Chinach

W Europie premiery nowych ciężarówek mają miejsce może raz w roku, albo i rzadziej. Tymczasem w Chinach jeden nowy model podąża za drugim. Tylko w tym roku do sprzedaży trafia tam nowych pojazdów z najcięższej klasy wagowej. A że mamy środek wakacji, tj. „sezon ogórkowy”, postanowiłem Wam je zaprezentować 😉

1. FAW J7

Model J7 zaczął być produkowany w kwietniu bieżącego roku. Jego kabina została zaprojektowana przez słynne włoskie biuro projektowe Italdesign Giugiaro, a w środku mamy automatyczną klimatyzację, system odpalania przyciskiem i rozbudowany system multimedialny. Napęd zapewnia silnik chińskiej marki Xichai, a maksymalna moc wynosi 550 KM.

To właśnie ten samochód można było ostatnio oglądać w Europie, o czym więcej pisałem tutaj.

2. Shacman Delong X6000

Ten pojazd jest następcą ciężarówek, które wykorzystywały licencyjną kabinę z MAN-a F2000. Wewnątrz znajdziemy całkowicie płaską podłogę oraz nietypowe miejsce pracy kierowcy. W przypadku manualnej skrzyni biegów drążek przeniesiony bowiem wysoko na deskę, podobnie jak w autach dostawczych. Do wyboru są dwa silniki – chińska konstrukcja o mocy 550 KM lub produkowany w Chinach Cummins o mocy 450 KM.

3. Shacman X3000 Premium

To ciężarówka do pracy w trudniejszych warunkach. Co ją wyróżnia, to dostępność 600-konnego silnika, będącego konstrukcją amerykańskiego Cumminsa. Chińczycy chwalą się też momentem obrotowym 2779 Nm, dwoma zbiornikami paliwa o pojemności 1000 litrów każdy, a także retarderem niemieckiej kosntrukcji.

4. CAMC Hanma H9

Od pewnego czasu śledzę rozwój chińskiej motoryzacji, ale o tej marce nigdy niczego szczególnego nie słyszałem. Niemniej musi być to producent stosunkowo duży, jako że zarówno silnik, jak i skrzynia biegów są tutaj własnymi konstrukcjami. 13-litrowa jednostka rozwija 550 KM, a przekładania liczy aż 16 biegów.

5. JMC Weilong drugiej generacji

O tej ciężarówce już ostatnio pisałem. Jest to pojazd blisko spokrewniony z nowym ciężarowym Fordem, a więc mówimy o konstrukcji chińsko-tureckiej. Od Forda pochodzi 13-litrowy silnik o mocy do 470 KM, a także kabina. Do tego zaś dochodzi chińska, manualna skrzynia biegów. Wśród wyposażenia wymienia się między innymi automatyczną klimatyzację, wielofunkcyjną kierownicę oraz system multimedialny z dużym ekranem.

O nowym Fordzie więcej przeczytacie tutaj.