770-konny, 7-osiowy zestaw do wożenia bram i płotów – sprzęt na 60. urodziny kierowcy

Oczywiście nie ma w tym niczego zaskakującego, że firma stawiająca ogrodzenia oraz bramy potrzebuje ciężarówki z żurawiem hydraulicznym. Mało kto mógłby się jednak spodziewać, że nową bramę przywiezie mu najmocniejsza ciężarówka w Europie, o naprawdę efektownym wyglądzie.

Ten wyjątkowy zestaw, bazujący na Scanii 770S Highline trafił ostatnio do belgijskiej firmy Jeda-Fence, oferującej właśnie ogrodzenia oraz bramy, zajmując się ich kompleksową budową, a także naprawami. W praktyce oznacza to nie tylko przewożenie gotowych produktów, ale też przewóz koparek gąsienicowych, czy wywożenie gruzu. Dlatego firma zdecydowała się na uniwersalną konfigurację, w której za kabiną stoi nie tylko żuraw, ale też urządzenie hakowe.

Hakowiec będzie mógł wciągnąć na ramę rozmaite nadwozia – od tylnozsypowych wywrotek na gruz, przez platformę do przewozu koparki, aż po skrzyniowe zabudowy do transportu bram i płotów. Tutaj swoje zastosowanie znajdzie też żuraw, dający możliwość rozładunku u docelowego klienta. Poza tym zestaw został przystosowany do pracy z dużymi obciążeniami, z nawet 50-tonową masą całkowitą, w pełni legalną na terenie północnej Belgii. By nie przechodziło przy tym do przekroczenia nacisków, aż czteroosiowe podwozie zostało połączone z trzyosiową przyczepą na bliźniakach. Ponadto ciężarówka posiada w pełni pneumatyczne zawieszenie oraz napęd 8×4 z możliwością odłączenia i uniesienia ostatniej osi. Na budowach będzie więc można liczyć na bezpieczny prześwit i dobrą trakcję, a w czasie powrotów na pusto uniesiona oś ograniczy spalanie.

Czy natomiast 770-konny silnik typu V8 był naprawdę potrzebny przy 50-tonowej masie całkowitej? Nawet sam właściciel firmy Jeda-Fence określił ten wybór wyraźną przesadą, zwłaszcza po uwzględnieniu płaskiej topografii terenu w północnej Belgii. Niemniej istniał pewien bardzo dobry powód, by wybrać właśnie maksymalnie skonfigurowaną wersję. To fakt, że firmowy kierowca, będący jednocześnie ojcem przedsiębiorcy, obchodzi teraz 60. urodziny. Syn postanowił więc sprawić mu ciężarówkę, która pozwoli w pięknym stylu i pełnym komforcie dojechać aż do emerytury.