770-konna ciężarówka oddana do chip tuningu – drewno pociągnie teraz 858 koni

Na powyższym zdjęciu możemy zobaczyć dosyć unikalną scenę. Jest nią Scania S770, czyli jeszcze niedawno najmocniejsza seryjna ciężarówka na świecie, ustawiona na hamowni, by przejść tam proces… dodatkowego wzmocnienia silnika.

Prezentowany samochód może być Wam już znany. Opisywałem go w dłuższym artykule z czerwca 2022 roku, jako kompleksowy projekt firmy polskiej Januszki, specjalizującej się w tuningu i zabudowie ciężarówek do drewna, a następnie sprzedającej takie pojazdy między innymi na eksport do Niemiec. Mogliście tam przeczytać o efektownej kabinie pokrytej folią zabezpieczającą, o bardzo bogatym wyposażeniu kabiny oraz żurawia, o kompleksowo wyremontowanej naczepie, a także o fabrycznym, 770-konnym silniku V8. I choć taka jednostka mogła wydawać się bardziej niż wystarczająca, nawet w wymagających warunkach branży leśnej, nowy, niemiecki właściciel Scanii właśnie oddał ją do kolejnego warsztatu, tym razem specjalizującego się w tak zwanym chip tuningu.

Warsztatem tym okazała się firma Schaknat Elektronik z Groß-Rohrheim na samym zachodzie Niemiec. Zielona Scania najpierw została tam sprawdzona pod kątem oryginalnych osiągów, uzyskując na hamowni moc maksymalną 754 KM (fabryka zakładała 770 KM) oraz maksymalny moment obrotowy 3776 Nm (fabryka zakładała 3750 Nm). Następnie wgrano jej natomiast nowe oprogramowanie, określone przez warsztat wariantem „zoptymalizowanym”, a więc mającym zapewniać wyższa moc przy jednocześnie niższym zużyciu paliwa. Potwierdzono to kolejnym badaniem na hamowni i odnotowanym przy tym wynikiem 858 KM mocy maksymalnej oraz 4000 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Przy okazji Schaknat Elektronik złożyło zapowiedź, że po modyfikacjach leśna ciężarówka powinna palić około 3 litry mniej na każde 100 kilometrów.

Jako ciekawostkę dodam, że powyższe zmiany pozwoliły prezentowanej Scanii wyprzedzić obecnie najmocniejszą seryjną ciężarówkę na świecie, którą od początku ubiegłego miesiąca jest chiński ciągnik siodłowy Shacman X6000 840. Pojazd ten wyposażony jest w 16,6-litrowy, rzędowy silniki marki Weichai, rozwijający moc maksymalną 840 KM oraz maksymalny moment obrotowy 3750 KM.

Prezentowana ciężarówka jeszcze w Polsce, przed i po zmianach:

840-konny Shacman X6000 840: