Torowe wyścigi ciężarówek, odcinek I: zaczęło się od „Mistrz Kierownicy Ucieka”

Partnerem cyklu jest IVECO, jeden z głównych sponsorów FIA ETRC, promujący zrównoważony rozwój także w wyścigach.

W dniach 24-25 czerwca na Torze Poznań rozegrana zostanie trzecia runda Goodyear FIA European Truck Racing Championship (FIA ETRC). Ta niezwykle widowiskowa dyscyplina sportów motorowych zagości w Polsce po raz pierwszy w historii, i to na dodatek w swojej najbardziej prestiżowej odsłonie. Warto przy tej okazji przybliżyć genezę wyścigów ciężarówek, tym bardziej, że jest ona dość niezwykła.

Ciężarówkami ścigano się już w latach 70. w Związku Radzieckim. Używano do tego ciężarówek ZIŁ-130 wystawianych do rywalizacji przez przedsiębiorstwa transportowe. Rywalizowano na zamkniętych gruntowych trasach z licznymi wzniesieniami przypominających tory motocrossowe. Nas jednak bardziej interesują początki wyścigów rozgrywane na torach wyścigowych z prawdziwego zdarzenia. Tutaj swoje szczególne zasługi mieli Amerykanie, gdyż wszystko wskazuje na to, że pomysł na rywalizację ciągników siodłowych związany jest z kultowym filmem „Mistrz kierownicy ucieka2 ” (oryg. „Smokey and the Bandit”).

Scena filmowego wyścigu:

Sequel przebojowego filmu z Burtem Reynoldsem w roli głównej otwiera scena pierwszego wyścigu ciężarówek rozegranego 17 czerwca 1979 roku na torze Atlanta Motor Speedway. Wkrótce sport ten został uregulowany, a patronat nad nim objęła American Truck Racing Association. Od 1982 roku rywalizację rozgrywano pod egidą organizacji Great American Truck Racing, a wyścigi odbywały się głównie na torach we wschodnich stanach. Początkowo w rywalizacji startowały ciągniki trzyosiowe, które osiągały na prostej prędkość przekraczającą nawet 240 km/h! Od 1986 roku w GATR startowały już tylko zmodyfikowane ciągniki dwuosiowe. Ostatni wyścig w ramach tej organizacji odbył się w 1993 roku. Obecnie w USA ciężarówki ścigają się w serii pod nazwą Bandit Big Rig Series, która w oczywisty sposób nawiązuje do ich genezy.    

Wyścigi ciężarówek szybko zadomowiły się też na południe od Stanów Zjednoczonych. W latach 1992-2000 w Meksyku zawody te nosiły nazwę Tractocamiones, a po reaktywacji w 2015 roku są one rozgrywane jako Campeonato Tractocamiones Freightliner. W Brazylii wyścigi Fórmula Truck odbywały się w latach 1996-2017. W 2017 roku praktycznie wszystkie zespoły przeszły do nowej serii Copa Truck. 

Wyścigowa rywalizacja ciągników siodłowych dotarła także do Indii. Ich inicjatorem był tamtejszy gigant przemysłowy Tata Motors, który pod auspicjami Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) i Federation of Motor Sports Clubs of India (FMSCI) w 2014 roku zorganizował pierwszy wyścig T1 Prima Truck Racing Championship. W Australii rywalizacja ciągników siodłowych odbywa się natomiast w ramach Australian Super Truck Racing.

Z oczywistych powodów nas najbardziej interesuje rywalizacja ciężarówek rozgrywana na arenie europejskiej, a ta została zainicjowana już w 1985 roku, wraz z utworzeniem FIA European Truck Racing Championship. O tym jednak opowiemy w kolejnym odcinku, już w dniu jutrzejszym.

Bilety na Goodyear FIA European Truck Racing Championship w Poznaniu dostępne są pod tym linkiem. Inne artykuły z tej serii znajdziecie tutaj.