60-tonowa, afrykańska wywrotka spod Kielc – ghańska premiera z polskim elementem

Powyżej: premiera w Ghanie

Ghańskie przedstawicielstwo marki Scania świętowało ostatnio widowiskową premierę. Do oficjalnej oferty trafiła ciężarówka o przydomku „Buffalo”, będąca w pełni przygotowaną wywrotką do zadań kopalnianych. Już na etapie dostawy do dealera pojazd ten ma posiadać odpowiednią zabudowę i całe niezbędne wyposażenie, nadając się tym samym do natychmiastowego rozpoczęcia pracy. Wszystko natomiast po to, by wpisać się w szybki rozwój ghańskiej branży wydobywczej, korzystającej z coraz bardziej nowoczesnego sprzętu.

Scania Buffalo ma być dostępna w trzech wariantach: trzyosiowym M, a także czteroosiowych L i XL. Te dwie ostatnie różnią się wysokością zabudów, ale za to mają wspólne podwozie, pracujące w układzie 8×4, oferujące aż 60 ton dopuszczalnej masy całkowitej i przekładające się na 48 ton ładowności. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch 11-tonowych osi przednich, podwójnego, 38-tonowego wózka tylnego oraz w pełni mechanicznego zawieszenia z dodatkowymi stabilizatorami. Do tego dochodzi 13-litrowy, 460-konny silnik z prostym osprzętem Euro 3, zautomatyzowana skrzynia biegów z retarderem i dwoma biegami pełzającymi, a także mosty napędowe o skrajnie wysokim przełożeniu 7,63. Ten ostatni parametr sprawia, że maksymalna prędkość na utwardzonych odcinkach nie przekroczy 60-70 km/h. Niemniej takie przejazdy nadal będą możliwe, jako że pojazd jak najbardziej mieści się w normatywnych wymiarach.

Poniżej: sesja zdjęciowa w Polsce

A teraz przenosimy się z Ghany do Polski, do podkieleckiej firmy KH-Kipper. Jak się bowiem okazuje, ta afrykańska oferta bazuje na popularnej, polskiej zabudowie. Jest to tylnozsypowe nadwozie typu W1MV, wprowadzone przez KH-Kipper w 2017 roku i od tamtego czasu eksportowane na rynki całego świata. Konstrukcja ta dysponuje specjalnym zadaszeniem chroniącym kabinę, bazuje na hydraulice marki Hyva, a wśród głównych zalet ma o dziwo bardzo niską masę własną. To zasługa między innymi nadspodziewanie lekkiej konstrukcji podłogi, jednowarstwowej i z tylko dwoma gięciami, wykonanej z trudnościeralnej stali Hardox HB450. Stąd też hasło reklamowe umieszczone na Buffalo XL, nawiązujące do niskiej masy własnej: Haul ore not steel, czyli Przewoź kruszec, a nie stal.

Dla wyjaśnienia jeszcze dodam, że Ghana jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Afryce i oficjalnie najbardziej rozwiniętym w regionie Afryki Zachodniej. To zasługa między innymi branży wydobywczej, obejmującej metale rzadkie oraz minerały przemysłowe. Od 2019 roku kraj szczyci się mianem największego producenta złota, a poza tym eksportuje między innymi srebro, diamenty, mangan oraz boksyt.

Ghana na mapie: