52-letnia ciężarówka pracująca u pierwszego właściciela – firmowy kolega rekordzisty

Ta ciężarówka ma ponad pół wieku i nadal pozostaje w użytku. Nie opatrzono jej nawet zabytkowymi rejestracjami, a 6 czerwca 2020 roku pomyślnie przeszła najzwyklejsze badanie techniczne. Co więcej, samochód od nowości pozostaje u jednego właściciela, będąc na niego zarejestrowanym od 22 kwietnia 1969 roku.

Czym zajmuje się firma, która do dzisiaj użytkuje 52-letniego DAF-a? To niderlandzkie wesołe miasteczko Hoefnagels, o którym głośno zrobiło się w 2018 roku. DAF ogłosił wówczas konkurs na najstarszy pracujący egzemplarz jego ciężarówki, a zwycięzcą była właśnie firma Hoefnagels. Konkretnie wygrał jej DAF A1600 z 1968 roku, aktywnie wykorzystywany do ciągania przyczep.

Słynny egzemplarz z 1968 roku, opisywany w tym artykule:

Jak wyjaśniałem w artykule sprzed trzech lat, ten najstarszy pracujący DAF (powyżej) miał już za sobą odnowienie i zarejestrowanie na zabytek. Okazał się to też stosunkowo świeży zakup, pozyskany przez Hoefnagels w 2012 roku. Była też jednak wzmianka o tym, że wesołe miasteczko ma jeszcze jeden egzemplarz tego modelu, co prawda rok młodszy (z 1969 roku), ale za to o znacznie ciekawszej historii. Ta ciężarówka znajdowała się w firmie od nowości, nigdy nie zmieniając właściciela i nie stając się oficjalnym zabytkiem. I to właśnie ten pojazd widzieliście powyżej, na fotografii wykonanej ostatnio przez Czytelnika Pawła.

Jak widać, klasyk z 1969 roku nadal pracuje, posiada specjalistyczną zabudowę z epoki, a także ciąga za sobą przyczepę. Osiągi zapewne nie są przy tym powalające, z racji wyposażenia w zaledwie 126-konny silnik diesla, bez turbodoładowania. Trudno też mówić o jakimkolwiek komforcie podróżowania, co uświadamiają poglądowe zdjęcia wnętrza. Za to pełne uznanie należy się za wytrzymałość, pozwalającą przepracować ponad pół wieku.

A jak to w ogóle możliwe, że ciężarówki z Hoefnagels wyglądają tak dobrze? To w dużej mierze kwestia wesołomiasteczkowego użytku. Zimy ciężarówki spędzają w garażach, a na trasy wyjeżdżają tylko w ciepłe miesiące, gdyż właśnie wtedy trwa sezon na takie atrakcje.

Wnętrze DAF-a A1600 (inny egzemplarz):