Najstarszy DAF, który pozostaje w ciągłym użytku – to model A1600 z 1968 roku, do dziś ciągający przyczepy

W nawiązaniu do tekstu:

DAF szuka najstarszych pracujących egzemplarzy swoich ciężarówek, takich jak na przykład ten 2100

Poszukiwania zostały zakończone prawdziwym sukcesem. DAF dotarł do ciężarówki z 1968 roku, która nieustannie pozostaje w użytku. Jest to model A1600 z bardzo krótkim podwoziem, pracujący w branży rozrywkowej.

Opisywana ciężarówka należy do holenderskiej firmy Hoefnagels, od dziesiątek lat prowadzącej ruchome wesołe miasteczko. Przedsiębiorstwo wozi swoje atrakcje po całym kraju i wykorzystuje przy tym całą flotę klasycznych ciężarówek.

Firmowa przygoda z DAF-em rozpoczęła się w 1965 roku. Wtedy firma kupiła fabrycznie nową ciężarówką właśnie tej marki. Następnie, w 1969 roku, doszedł do tego kolejny egzemplarz, który… do dzisiaj pozostaje w firmie i nieustannie znajduje się w użytku. Ciężarówka ta ma nawet żółte rejestracje, co oznacza, że nigdy nie została przerejestrowana na zabytek.

Miano najstarszego używanego auta otrzymał jednak inny egzemplarz. Jest to model A1600 z 1968 roku, który firma Hoefnagels zakupiła w 2012 roku. Samochód ten otrzymał wówczas firmowe barwy, a także został zauważalnie skrócony. Jest on też zarejestrowany jako zabytek, lecz nie zmienia to faktu, że nadal przewozi ładunki. Ciężarówkę regularnie można spotkać z długimi przyczepami, w czasie jazdy po drogach publicznych.

Właściciele firmy na tle głównego bohatera tekstu:

50-letnie A1600 podobno nigdy nie zawiodło, a także jest w doskonałym stanie. Ciężarówce na pewno służy też fakt, że zimy spędza ona w garażu. Wesołe miasteczka są bowiem organizowane głównie latem i wtedy też cały sprzęt rusza w trasy. Choć trzeba też znaczyć, że jazda wiekowym DAF-em nie jest rzeczą prostą. Właściciel przyznaje, że mało kto potrafi obsłużyć tutaj skrzynię biegów, z racji jej niezsynchronizowanej konstrukcji i drążka umieszczonego de facto za fotelem.

Rodzina Hoefnagels ma też w swojej flocie jeszcze dwa inne klasyki. To DAF A1600 z 1971 roku oraz znacznie większy DAF 2800 z 1975 roku. Do tego dochodzą setki modeli oraz różnego rodzaju pamiątek. Wszystko to doskonale widać na zdjęciach oraz filmie.