48-letnia wywrotka należąca do pracownika gliwickiego serwisu Scanii – to model L85 Super z 1971 roku

Globalne centrum medialne Scanii opublikowało materiał pochodząc z Polski. Jest nim historia wywrotki typu L85 Super, należącej do Pawła Filipczyka. Samochód ten został perfekcyjnie odrestaurowany i faktycznie mógłby robić wrażenie w każdej części naszego globu.

Paweł Filipczak od dziesięciu lat pracuje w autoryzowanym serwisie Scanii w Gliwicach. Odnowienie klasycznej ciężarówki zawsze było jego marzeniem i dlatego też zdecydował się na zakup opisywanego pojazdu. Informację o jego dostępności otrzymał aż z Austrii, od zaprzyjaźnionego pracownika tamtejszego serwisu.

Dwuosiowa wywrotka okazała się pochodzić z 1971 roku i zdążyła zostać nadgryziona zębem czasu. Dlatego też pełen proces restauracyjny pochłonął 18 miesięcy, z czego przez okrągły miesiąc szukano części. Łącznie autu poświęcone zostało 1500 godzin, a moment pierwszego odpalenia silnika był oczywiście bezcenny.

Z historią Pawła oraz nim samym możecie zapoznać się na filmie zamieszczonym nad tekstem. Poniżej możecie zaś porównać stan przed oraz po remoncie.