25-metrowy zestaw na próbach i pokazach w Polsce – Scania szykuje „demo” na 2024

Jak pod koniec każdego roku, trwają konferencje prasowe, na których producenci ciężarówek podsumowują miniony rok i przedstawiają plany na kolejne miesiące. Wczoraj uczestniczyłem w takim spotkaniu z polskim przedstawicielstwem marki Scania i właśnie tam zobaczyłem bardzo ciekawą informacje. Jak bowiem wskazał slajd zatytułowany „Plan na rok 2024”, Scania zamierza promować w Polsce zestawy o długości 25,25 metra.

Co ta zapowiedź oznacza w praktyce? Według wyjaśnień udzielonych w czasie konferencji, Scania chce przygotować w Polsce 25-metrowe „demo”, stworzone z myślą o 50-tonowej masie całkowitej i bazujące na ciągniku typu 6×2. Pojazd ten ma być w Polsce nie tylko prezentowany, ale też poddawany próbom, a wszystko odbędzie się pod hasłem ochrony środowiska, dzięki nawet 30-procentowemu ograniczeniu emisji CO2 w stosunku do ilości transportowanego ładunku.

Czy oznacza to, że w Polsce zmienią się przepisy i 25-metrowe ciężarówki zostaną dopuszczone do testowego ruchu? Nadal ma być zbyt wcześnie, by mówić tutaj o konkretach. Jak wyjaśnia bowiem Scania Polska, ministerstwo jest otwarte na rozmowy o teście, ale trafia na sprzeciw ze strony zarządu dróg. Niemniej dyskusje na ten temat trwają i niewykluczone, że właśnie ekologiczne postulaty przeforsują to rozwiązanie na wybranych trasach.

Przypomnę, że kilka lat temu w Polsce testowano już około 25-metrowy zestaw, złożony z ciężarówki z przestrzenną zabudową oraz pełnowymiarowej naczepy na wózku dolly. Test ten przeprowadziła firma Elmex, robiąć to bez żadnego ładunku. Z podzielnym towarem nie można by bowiem uzyskać zezwolenia na ponadnormatywny, dłuższy zestaw. Więcej na ten temat: Test „megaciężarówki” w firmie Elmex – jak go zorganizowano, na czym polegał i co na to kierowca? Poza tym regularnie można usłyszeć o 25-metrowych konfiguracjach, które pod osłoną nocy przemykają się po trasie S3, w kierunku portu w Świnoujściu. Odbywa się to nielegalnie i bywa wyłapywane przez ITD, choć pokazuje też, że skandynawskie zestawy typu „link” bez problemu mieszczą się na naszych drogach. Więcej na ten temat: 25-metrowe zestawy, ważące 85 ton, na trasie S3 – co to za sprzęt i co z przepisami?

Elmex:

Kontrole na S3: