Sztorm na Morzu Bałtyckim – ciężarówki postoją w portach nawet do 23 grudnia

Pogoda w ostatniej chwili skomplikowała przedświąteczne powroty ze Skandynawii. Kierowców może czekać nawet dwudniowy postój w szwedzkich portach, po tym jak sztorm na Morzu Bałtyckim wymusił odwołanie większości przepraw.

Listy anulowanych połączeń bardzo szybko się wydłużają, będąc publikowanym przez kolejnych operatorów. Do momentu napisania tego tekstu, 21 grudnia, godziny 14, firmy podjęły już między innymi następujące decyzje:

Unity Line odwołało wypłynięcia z Ystad do 22 grudnia, godziny 18.30 włącznie, wypłynięcia z Trelleborga do 22 grudnia, godziny 22.10 włącznie, a także wypłynięcia ze Świnoujścia do 23 grudnia, godziny 2.15 włącznie.

Polferries odwołało wypłynięcia z Ystad do 22 grudnia, godziny 13.40 włącznie, a także wypłynięcia ze Świnoujścia do 22 grudnia, godziny 12.30 włącznie.

TT Line wstrzymał wypłynięcia z Trelleborga do piątkowego popołudnia. Pierwszy prom do Świnoujścia wypłynie 22 grudnia, o godzinie 17, a pierwszy prom do Rostocku planowany jest na 22 grudnia, godzinę 23. W przeciwnym kierunku powroty połączeń zaplanowano na 22 grudnia, godzinę 15.00 (Rostock – Trelleborg) lub 23 grudnia, godzinę 1.00 (Świnoujście – Trelleborg).

W związku z powyższymi informacjami, w portach można spodziewać się dużego zamieszania i ogromnych kolejek. Dla przykładu, Unity Line już zawiesiło system rezerwacji miejsc przy wypłynięciach ze szwedzkich portów. Aż do 24 grudnia ma być tam stosowana zasada, że o kolejności odprawy zadecyduje kolejność zgłoszeń w Biurze Promowym.

Warto też pamiętać, że 24 grudnia w Polsce nie obowiązują żadne tonażowe zakazy ruchu. Świąteczne ograniczenia, obejmujące pojazdy o DMC powyżej 12 ton, pojawią się dopiero w poniedziałek i wtorek, 25 i 26 grudnia, w godzinach od 8 do 22. Niemniej nadal będzie obowiązywał wówczas wyjątek, pozwalający na ruch polskich ciężarówek zjeżdżających z tras międzynarodowych.

Gdyby natomiast ktoś załapał się na alternatywne połączenie przez Niemcy, 24 grudnia trafi tam niestety na niedzielny zakaz. Będzie on obowiązywał pojazdy o DMC powyżej 7,5 tony, od północy do godziny 22. Niestety, w Niemczech nie ma żadnego wyjątku, który pozwalałby na zjazdy polskich ciężarówek do kraju.

Aktualne informacje możecie śledzić na państwowej stronie Granica.gov.pl oraz w serwisie prowadzonym przez firmę Promy24.com.