19l/100 km w 2015 roku i skrócona historia Peterbilta – transportowe rocznice

Witam w kolejnym tekście ze stałej, rocznicowej serii (poprzednie odcinki tutaj). Jej autor Jacek Franek przygotowuje krótkie, comiesięczne teksty z jubileuszami dotyczącymi branży transportowej. Tym razem będzie to edycja marcowa, przy której poznamy skróconą historię Peterbilta oraz przypomnimy sobie wizję superekonomicznej ciężarówki sprzed sześciu lat.

128 lat temu: urodziny założyciela Peterbilta

T.A. Peterman i jego Peterbilt Model 260 z 1939 r. (fot. Peterbilt)

 

Założycielem Peterbilt Motors Company był  Theodore Alfred „Al” Peterman (w skrócie T.A. Peterman), który  urodził się 22 marca 1893 roku.  Pewna legenda na temat tej marki mówi, że nazwa Peterbilt była efektem niezamierzonego i przypadkowego błędu i pochodzić ma  od oznaczenia serii drewnianych drzwi produkowanych w jednym z zakładów Petermana. Był na nich wyryty napis Peterbilt zamiast… Peterbuilt. Ale wróćmy do historii Petermana.

W pierwszej połowie XX wieku w USA kłody dla przemysłu drzewnego spławiano w dół rzek lub ściągano  z gór ciągnikami parowymi lub zaprzęgami konnymi. Peterman był drwalem, właścicielem tartaku  i producentem różnych wyrobów z drewna. Działalność prowadził w okolicach miasta Tacoma w stanie Waszyngton. Miał problemy  z szybkim  i skutecznym transportem  ściętych drzew  do tartaku. Wpadł na pomysł, by wykorzystać do tego wojskowe  ciężarówki z demobilu.  Zaczął od modyfikacji takich wojskowych ciężarówek, ale i te nie spełniały jego oczekiwań.  W 1938 r T.A. Petreman kupił aktywa firmy Fageol (wytwórcy ciężarówek) z Oakland w Kalifornii. Peterman i jego przyjaciel Ed Valentine chcieli stworzyć jeszcze lepszą ciężarówkę do przewozu drewna. Pierwsze ciężarówki marki Peterbilt wyglądały prawie identycznie jak poprzednie projekty Fageol, mając tylko małe zmiany.

W 1939 r. wyprodukowano  14 ciężarówek Peterbilt, w kolejnym  roku na drogi wyjechały 82 samochody. Jakość ciężarówek Peterbilt miała być wzorowa, a częścią sukcesu firmy była determinacja Petermana, który aby dowiedzieć się, czego najbardziej pragną kierowcy takich pojazdów, wysyłał w trasy  swoich inżynierów, aby porozmawiali z prowadzącymi pojazdy. Do wystroju wnętrza i poprawy komfortu podróżowania używano  też sklejki z fabryk Petermana.

T.A. Peterman zmarł na raka 16 listopada 1944 roku w mieście Tacoma. Miał tylko 51 lat i nigdy nie doświadczył największego rozwoju swojej firmy.

W 1958 roku Peterbilt stał się własnością spółki Pacific Car and Foundry, znanej od 1972 r. jako  Paccar. Z czasem połączył się tam z Kenworthem oraz DAF-em. Natomiast w 2018 roku z fabryki wyjechał już milionowy Peterbilt.

6 lat temu: Freightliner przyszłości

W dniach od 24 do 26 marca 2015 r. podczas Mid-America Trucking Show w Louisville  w stanie Kentucky, największych targach pojazdów użytkowych w Ameryce Północnej,  Daimler Trucks North America (DTNA) zaprezentował m.in. studium  ciężarówki przyszłości. Był to rezultat prac w ramach ogłoszonego w 2009 roku przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych apelu wzywającego  producentów ciężarówek do wprowadzenia eksperymentalnych pojazdów, które miały być  o 50% wydajniejsze w transporcie.

Freightliner SuperTruck – trzyosiowy ciągnik siodłowy wyróżniał się nienaganną aerodynamiką, a do tego wyposażono go w hybrydowy napęd. Pod maskę trafił 10,7-litrowy wysokoprężny silnik Daimlera (375 KM), połączony z napędem elektrycznym i zautomatyzowaną skrzynią biegów Powershift 3. Auto miało  jeździć w zestawie z aerodynamiczną naczepą pokrytą panelami słonecznymi, które ładowały jego baterie. To wszystko sprawiło zmniejszenie  zużycia paliwa do około 19 l/100 km przy prędkości 65 mph (około 104 km/h) i przy masie całkowitej 29,5 tony (65 000 funtów).

SuperTruck udowodnił, że można jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie paliwa przez poprawienie  aerodynamiki czy  inteligentny układ napędowy. Na przykład zautomatyzowana skrzynia biegów dostosowywała przełożenia do warunków na trasie wykorzystując informacje  z  GPS i cyfrowych map 3D.