OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 8 Listopad, 2016

180-konny Fiat Ducato z “kurnikiem” w sześcioosiowym zestawie o naprawdę imponujących rozmiarach

ducato_szesc_osi_1

Aktualizacja: wiele wskazuje na to, że jest to zabudowa niemieckiej firmy Algema, słynącej z budowy łamanych autolawet oraz przebudowy podwozi na trzyosiowe. Teoretycznie może być to nawet autolaweta, lecz wówczas pod znakiem zapytania stoi powód zastosowania tak wysokiej plandeki. Więcej na temat tych konstrukcji przeczytacie w następującym tekście: Łamana zabudowa dla lawet na bazie samochodów dostawczych – praktyczny produkt firmy Algema.


Branża najlżejszego transportu długodystansowego, wykonywanego przy pomocy samochodów dostawczych, po raz kolejny nas zaskakuje. Tym razem za sprawą Fiata Ducato na chojnickich rejestracjach, którego Czytelnik Łukasz spotkał wczoraj w Bydgoszczy. Wystarczy bowiem powiedzieć, że samochód ten tworzył aż sześcioosiowy zestaw, a już mamy wielką ciekawostkę.

Podwozie opisywanego Ducato przypomina konstrukcje używane jako autolawety lub ewentualnie food trucki. Mamy tutaj więc bardzo nisko poprowadzoną podłogę zabudowy, a także podwójną tylną oś, wyposażoną w niewielkie koła oraz pneumatyczne zawieszenie. Nad tym stoi zaś plandekowa zabudowa, która w samochodzie tego typu może zostać określona wręcz ogromną. Nie brakuje też dachowej kabiny sypialnej oraz umieszczonych pod zabudową szafek, podczas gdy na błotniku Łukasz zauważył oznaczenie 180-konnego silnika o pojemności 3 litrów.

ducato_szesc_osi_2

Sama przyczepa jest równie interesująca, jako że w jej przypadku mamy do czynienia z osią aż potrójną, czyli z tzw. “tridemem”. Trudno też nie stwierdzić, że pod względem rozmiarów jest to pojazd pasujący raczej do lekkiej ciężarówki, niż do auta dostawczego. Ile natomiast taka konstrukcja może mieć DMC? Fabrycznie Fiat Ducato może ciągnąć przyczepy o DMC do 3 ton. Jeśli więc parametr ten nie został tutaj zwiększony (po tak nietypowej konfiguracji wszystkiego można się spodziewać), musi być to zestaw maksymalnie 6,5-tonowy.

Podsumowując powyższe, opisywany samochód musi być wykorzystywany do pracy z wyjątkowo lekkimi, ale jednocześnie dużymi objętościowo ładunkami. Trudno sobie zresztą wyobrazić, że ktoś stworzył tak nietypowy i rzucający się w oczy pojazd, żeby przeładowywać go następnie po kilka ton. Zwłaszcza, że mówimy tutaj o zestawie ponad 3,5-tonowym, czyli potencjalnie wymagającym licencji i objętym wysokimi karami za przeładowanie.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 16 komentarzy

 1. kajos napisał(a):

  mysle ze w/g przepisow nie jest to przyczepa trzyosiowa mimo ze ma 3 osie

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Oczywiście, że nie jest. Ale w potocznej mowie zwykło się rozdzielać osie pojedyncze. Nikt przecież nie mówi, że ciągnie naczepę z tridemem, tudzież naczepę z jedną osią potrójną.

 2. Tomasz napisał(a):

  Witam małe sprostowanie ducato 3.0 l może ciągnąć przyczepe dmc3000KG fabrycznie

 3. Jj napisał(a):

  Mam Ducato w wersji L1h1 z 2010r.z motorem iveco 2.3 i ma hak na 3tony. Zapis taki widnieje w dowodzie rejestracyjnym, tabliczce znamionowej i ocechowaniu haka, sprawdzałem lacznie z homologacja i tam tez jest.zapis.DMC 3.5T. DMZ 6.5T (poz.w dowodzie F3)

 4. Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

  Macie Panowie rację, są też wersje z 3 tonami na haku, już zmieniam.

 5. Kaczus napisał(a):

  Pogratulować wiedzy.
  Prezentowane Ducato na fotografiach jest na fabrycznej zabudowie “ALGEMA”.
  Mówiąc krótko. Fiat zjechał z fabryki, trafił do w/w producenta gdzie odcięto fabryczną ramę i sprzężono z przygotowaną wcześniej kompletnie aluminiową zabudową typu autolaweta. Algema średnio nadaje 4100kg 4600kg DMC. Jak widać ktoś dodatkowo zabudował plandeką i wrzucił kurnik. Tego typu rozwiązanie najczęsniej jest wykorzystywane do przewozu aut premium.
  Pozdrawiam

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Faktycznie, nawet błotniki identyczne jak w Algemie, gratuluję spostrzegawczości. Z tego co pamiętam, bo kiedyś te zabudowy opisywałem, DMC w zabudowach tej firmy podchodzi nawet pod 6 ton, przy 3 tonach ładowności. Przy czym plandeka stanowczo zbyt wysoka jak na przewóz samochodów.

  • pete379 napisał(a):

   No to ja gratuluję Tobie też… ALGEMA nie odcina kabin od ramy, tylko w fabryce (czy to VAG czy PSA czy Renault) są produkowane różne rodzaje pojazdów przygotowane do zabudowy/przebudowy:
   – gotowy blaszak
   – gotowa kompletna rama z belką tylnej osi w wariantach długości kabiny
   – gołe podwozie z belką tylnej osi bez dachu i drzwi (pod kampery i koniowozy i autobusy)
   – kabina pojedynczej lub podwójnej długości z ramą szczątkową bez belki tylnej osi przygotowane do rozbudowy na ramę łamaną lub wydłużaną

   • Kaczus napisał(a):

    Przeczytaj proszę jeszcze raz mój post. Nie wspomniałem o samej kabinie, a przodzie. Znam doskonale proces budowy, gdyż sam posiadam auto ich wykonania. Pozdrawiam

    • pete379 napisał(a):

     No jak byk napisałeś, że ALGEMA ucięła ramę. A prawda jest taka, że dostają do fabryki kabiny z kawałkiem ramy szczątkowej do której dokręcają zabudowę z osiami.

 6. Ziutomir napisał(a):

  To jest mautkiler na Niemcy. 4,5t dmc auta + 3t dmc przyczepy. Ładowność auta powinna wynosić ok. 2t. Tarra przyczepy nie powinna przekraczać 1t co również daje ok. 2t ładowności. Przy dmc 7,5t zestawu otrzymujemy ok. 4t ładowności co przy tej kubaturze może być dla solówki 7,5t nieosiągalne.

 7. Importer1981 napisał(a):

  Sądząc po feldze nie przykrytej kołpakiem to ta rama z fabryki Algemy wyjechała spięta z Fordem Transit’em. Nie wykluczone zatem że obecny stan jest pozafabryczną kompilacją kompletnego przod Ducato z ramą i zabudową Algemy odciętą z jakiegoś Transit. Podobnie plandeki ze stelażami mogły być dorobione pod wysokość kabiny sypialnej.

 8. tomco23 napisał(a):

  importer moze nie odcieta. Tylko osie i zawieszenie jest produkcji producenta zabudowy (co jest wielce prawdopodobne sadzac po nietypowym zawieszeniu z miechami). A ze wykorzystuja piasty forda (przypuszczam tansze i wystarczajaco mocne) stad i felgi “fordowskie”

 9. Importer1981 napisał(a):

  Zasadniczo w folderach i na zdjęciach Algemy widać że przy tych zabudowach stosują felgi czyli pewnie i piasty takie jak w części napędowej stąd raczej stawiam na składaka warsztatwego.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.