transfactor3665
Opublikowane 20 gru, 2017

Holandia: 1500 euro kary za 45-godzinny odpoczynek w kabinie – to reakcja na decyzję trybunału

holandia_inspekcja_pracy_parking

W nawiązaniu do dzisiejszego tekstu:

Kary za weekend w kabinie uzasadnione – wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyniósł natychmiastowe efekty. Już od przyszłego miesiąca kary za 45-godzinne odpoczynki w kabinach pojawią się w kolejnym kraju.

O sprawie poinformowała holenderska służba kontrolna ILT. Począwszy od stycznia 2018 roku ILT będzie wystawiało kary w wysokości 1500 euro. Zostaną one nałożone na firmy, których kierowcy odbędą 45-godzinne odpoczynki w ciężarówkach. Będzie to więc kolejny kraj z takimi zasadami, po Francji, Belgii oraz Niemczech. Ponadto, choć na nieco innych warunkach, kary wystawiane są też w Wielkiej Brytanii.

Wszystkiemu ma też towarzyszyć akcja informacyjna. W najbliższych dniach ILT będzie rozdawało zagranicznym kierowcom wielojęzyczne ulotki. Przestrzegą one przed odbywaniem 45-godzinnych przerw w kabinach, informując o nowych karach.

Jak podają holenderskie media, ILT podjęło tę decyzję właśnie w nawiązaniu do wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 29 komentarzy

 1. Kieromen pisze:

  Olaboga! I jak jezdzic 5/1? Przeciez nie zarobie! a powaznie pamietam jak wchodzilo u nas ITD. Tez byly lamenty.

 2. Pietrek pisze:

  To w weekendy parkingi na Luxie i u makarona popękają od ilości samochodów. To dopiero będą imprezy…

  • Tołdi pisze:

   Regularny odpoczynek tygodniowy to taki, w którym kierowca dowolnie dysponuje swoim czasem, zatem co komu do tego, jeśli dla zdecydowanej większości ta dowolność oznacza świadomy wybór spędzenia noclegu/noclegów oraz reszty wolnego czasu właśnie w kabinie!!! Albo zatem jest ta dowolność i jedną z jej opcji jest kabina albo ktoś wybiórczo każe nam interpretować przepisy i egzekwuje to drakońskimi karami!!! T O J E S T C H O R E!!!

   • Adam pisze:

    Jest to zdecydowanie chore, u mnie w firmie wiele osób świadomie wybiera pracę w systemie 3/1 pomimo tego, że nikt ich do tego nie zmusza i mogą spokojnie pracować 2/1. Do tego jeszcze nawet gdy mają możliwość czy też obecnie konieczność (narzuconą przez przepisy) spędzić regularny tygodniowy odpoczynek w hotelu często sami świadomie z tej opcji rezygnują (był przypadek gdy szukaliśmy hotelu nawet kosztem dodatkowych kilometrów, został on zarezerwowany a kierowca i tak z tej opcji nie skorzystał, bo stwierdził, że sobie dojedzie do miejsca docelowego i tam spędzi weekend). Jeszcze gdyby infrastruktura była do tego przystosowana a tak to takie narzucanie/interpretacja przepisów jest totalnie nieadekwatne. Zostawmy ludziom wybór

    • carrera369 pisze:

     Szukaliście pokoju w hotelu / motelu itp. czy miejsca w wieloosobowym pokoju ?

    • Piotr pisze:

     Adam, ale Ty nie masz kierowcy szukać hotelu, bo nawet pewnie Ukrainiec by nie chciał spać w tym coś go zabukował. Ty masz go na tą pauzę do domu ściągnąć.

     • Grzes pisze:

      masz to do psa Piotr sie mowi. I nie masz zadnego obowiazku do domy go sciagnac. jak ktos wybiera system 4/1 albo 3/1 to sam wie jak ma jechac, Nikt nikkogo nie zmusza nawet do pracy. Mi jak sie nie podoba u pracodawcy to odchodze i ide do innego.

     • Adam pisze:

      W hotelu, nie ma opcji szukania czegoś takiego jak miejsce w pokoju wieloosobowym. Do Piotr – czy jeśli kierowca sam zgadza się na takie warunki, by jeździć 3/1 to mam go na siłę uszczęśliwiać i zmuszać do zjazdu do domu?? nie mierz wszystkich swoją miarą.

 3. zzz pisze:

  Tołdi chory to ty jesteś,ogry mogą sobie spać gdzie chcą a pan kierowca ma być w domu

 4. 13*60 pisze:

  Wreszcie dziady zostaną wyhamowane…Czekamy z niecierpliwością na egzekwowanie Niemieckiego Milogu w realiach.Jednak pisma kierowane do instytucji pomału ale jednak działają!!!

  • Grzes pisze:

   Brawo konfidencie, Ciekaw jestem jak Cie zwolnia i masa firm upadnie bo szanowny pan kierowca
   chcial miec lepieja wyszlo jak zwykle i polowa firm padnie. Przeciez do tego to wszystko prowadzi. I nie zarobisz juz 6tys tylko 3500tys gdyz jak masz nocleg zapewniony w hotelu a przy okazjijest tam sniadanie to i czesc diety sie nie bedzie nalezalo. Szkoda slow na takich jak ti i 80% innych gdyz to princeski bez znajomosci jezykow i bojacy sie ze paznokcie polamie jak bedzie musial pomoc rozladowac kilka palet.

 5. Użytkownik* pisze:

  Super. Tylko zamiast 1500€ powinno być 5000€.

 6. evangero pisze:

  Kolejna pozytywna wiadomość. Brawo Holendrzy! :)

 7. Dawid pisze:

  W ustroju komunistycznym nie ma dobrowolności.

 8. Piotr pisze:

  To ma związek z tym, że w kabinie łatwo zostać napadniętym? Przez uchodźcę lub kogoś innego?
  Odpowie ktoś?

 9. Stefan pisze:

  1500 juro !!! Wwwwwwoooooooowwww toz to roczny dochód Hindusa

 10. lilian2011 pisze:

  zgodnie z art. 8 ust. 8 rozp 561/ 2006 dzienne okresy odpoczynku i skrócone tygodniowe okresy odpoczynku poza bazą można wykorzystywać w pojeździe, o ile posiada on
  odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd
  znajduje się na postoju.

 11. Zorro pisze:

  Skrocone można oddawać w kabinie a skrócić można dwa weekendy czyli zaczynasz w poniedziałek dwa weekendy skracasz i w piątek musisz skończyć robotę i wszystko oddajesz. Nie wiem po co ten płacz pozdrawiam

  • Filip (autor 40ton.net) pisze:

   Nie można skrócić dwóch weekendów pod rząd.

   • Guzik pisze:

    Można. Ale to jest ryzykowne.

   • piotrekCzerw pisze:

    Nie jest tak do konca.
    Przerwa 45h i przynajmniej 24h w dwoch „sasiednich” tygodniach to zapis ustawy. Podrecznikowo wg UTC ruszamy we wtorek 21:15 i pracujemy 6 dni. Potem pauza 24h. Znowu 6 dni pracy. Kolejna pauza 24h. Nastepnie do soboty 2:59 trzeba stanac na 45h Wychodzi nam w ten sposob sensowny system pracy.
    Robienie pauz tygodniowych 24-45-24 nadal pozostaje tylko zaleceniem.
    Przepraszam za brak polskich znakow i czesciowo za interpunkcje.

    • Jaciej pisze:

     Coś bredzisz i to grubo mnie uczyli ze 1 skracasz drugi regularny trzeci oddajesz i niech tak zostanie bo mi takim systemem to 5zl/h nie wyjdzie!!! Pauza jest dla mnie a nie polem do kombinacji wirtualnych dzieci zza komputerów

    • dono pisze:

     Przeczytaj 561/2006 i tam jest to jasno napisane. Prawda, ze policja przymknela oko na zrobienie dwoch 24h pod rzad, jesli potem byl tydzien w domu. Co nie znaczy, ze bylo to legalne. 45h w kabinie tez jest nielegalne od 2006r i dopiero teraz egzekwuja.

     • PiotrkCzerw pisze:

      W art. 8 561/WE/2006 jest jasno napisane, ze w okresie dwoch tygodni trzeba wykorzystac minimum jeden regularny i jeden skrocony odpoczynek tygodniowy.
      W moim przykladzie regularny odpoczynek weekendowy trwal poniedzialek 0.00-wtorek 21.15 czyli 45h15min.
      Po nim dwa skrocone-bo tak wynika z mozliwosci ustawy.
      Na koniec znowuz regularny odpoczynek 45h1min do konca tygodnia, czyli sobota 2:59- niedziela 0.00(23:59)
      Wychodzi system 2,5tyg/4dni w domu.
      W razie watpliwosci w prawdziwosc moich wypowiedzi kazdy moze zapytac o to inspektora stojacego przy drodze, bez uzewnetrzniania swojej niewiedzy na forum.

 12. Zorro pisze:

  Ja tak miałem zrobione miałem kontrolę w Niemczech i w Anglii i nie mieli żadnych zastrzeżeń pozdrawiam

 13. Patryk pisze:

  Ale Ci chodzaz podchodza jak ludzie i nakladaja kare tylko na firme a nie na kierowce, bo co my jestesmy winni…

 14. Jarek pisze:

  Szczerze nie wiem co za Kierowca weźmie system 3/1 i powie że to super N ja jestem co trzy max 5 dni w kabinie i zarobię napewno więcej niż co nie który siedząc w niej cały miesiąc wydaje mi się że Kierowca nie ma wiele do powiedzenia tylko taki pracodawcy mają robotę i lisingi i dlatego szkoda czasu na zjazdy ale jak dla mnie 45 to jest pauza która powinno robić się w domu

 15. Ponton pisze:

  Zgodnie z art 8.8. „jeżeli kierowca dokona takiego wyboru, dzienne okresy odpoczynku i skrócone tygodniowe okresy odpoczynku poza bazą można wykorzystywać w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju”. CZYTAJCIE ZE ZROZUMIENIEM. Nikt nie wymyślił nic nowego z karami. Po prostu wymaga się przestrzegania przepisów. Sami sobie są wini ci którzy siedzieli w budach Bóg wie ile. Jak dotąd przymykano oko na patologię a teraz się skończyło.

Odpowiedz